A–Z 2023
Zobacz szczegóły i nagrania z 7 edycji projektu!
Artysta – Zawodowiec / Artystka – Zawodówka to projekt edukacyjny dla artystów i artystek sztuk wizualnych oraz osób studiujących na uczelniach i wydziałach artystycznych w Polsce.
Pierwsza część programu składa się z ośmiu wykładów online, które odbędą się między 20 marca a 30 marca (pn.-czw., 18:00-20:00). Po zakończeniu części wykładowej zaprosimy uczestniczki i uczestników do zapisów na indywidualne konsultacje portfolio, podczas których będzie można porozmawiać z prowadzącymi o własnej twórczości. Wśród tej grupy wyłonimy około 10 osób, które zaprosimy na Letnią Szkołę, czyli program mentoringowy. Udział w całym projekcie jest bezpłatny.
Wykłady poprowadzą: Łukasz Rusznica, Małgorzata Mirga-Tas, Tomek Szymański, Joanna Rzepka, Michał Grzegorzek, Joanna Synowiec, Aleksandra Przegalińska oraz Aleksandra Jach.
Program:
Po pierwsze, zadbaj o siebie – Aleksandra Jach
Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Jak zachować przestrzeń dla kreatywności i swobody jednocześnie myśląc o rachunkach do zapłacenia? Jak w zrównoważony sposób planować swoją karierę?
Spotkanie z artystką – Małgorzata Mirga-Tas
Jak rodzina i przyjaciele mogą Ci pomóc? Jak wygląda praca nad wystawą na Biennale w Wenecji? Czy współpraca z galerią zmienia wszystko?
Kolektywy i współautorstwo – Joanna Rzepka
Jakie są korzyści z działania w grupie? Jakie pułapki czyhają na osoby pracujące kolektywnie? Jak kolektywy postrzegają instytucje i rynek? Jak prawo autorskie rozpatruje kwestie współautorstwa?
Spotkanie z kuratorem – Michał Grzegorzek
Jakie są nowe języki wystawiennicze? Kto i jak queeruje kanon i instytucje? W którym muzeum odbywają się najlepsze nocne tańce?
Freelance, samoorganizacja i rodzicielstwo – Joanna Synowiec
Gdzie szukać środków na realizację swoich projektów? Gdzie znajdziecie miejsce na pracownię? Czy tzw. późny debiut musi oznaczać wykluczenie? Jak znaleźć otwarte instytucje, które przychylnie patrzą na osoby opiekuńcze?
Spotkanie z artystą – Łukasz Rusznica
Czy to ok, że mi się nie uda? Zazdroszczę koleżance, co dalej? Po co mi to wszystko, tylko przecież boli.
Sztuka w mediach społecznościowych – Tomasz Szymański
Czego nie wrzucać na Instagrama? Jak skutecznie rozwijać swój profil? Jak przygotować zdjęcia i wideo do publikacji?
Artystka przyszłości – Aleksandra Przegalińska
Jak sztuczna inteligencja wpływa na kształt sztuki? Jak twórczość artystyczna wpływa na rozwój sztucznej inteligencji? O czym można porozmawiać z botem?
Bardzo dziękujemy na szym partnerkom i partnerom:
- akademickim – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Sztuki w Szczecinie
- sieci galerii miejskich – Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, BWA Olsztyn, Bwa Krosno Galeria Sztuki, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Galeria Labirynt, Gdańska Galeria Miejska, Miejski Ośrodek Sztuki, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Galeria Bielska BWA, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Galeria Bielska BWA, Galeria Biała w Lublinie, Centrum Sztuki Galeria EL, Bwa Krosno Galeria Sztuki, Galeria Ostrołęka - Ostrołęckie Centrum Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Galeria Sztuki w Legnicy, BWA Wrocław, Galeria BWA Jelenia Góra, MBWA Leszno, Galeria Arsenał, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, TRAFO, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Facebook: Fundacja Sztuki Polskiej ING
Instagram: @ingpolishartfoundation
kontakt: zawodowiec@ing-art.pl