A–Z 2018
Druga edycja projektu została otwarta dla wszystkich roczników studiów artystycznych. Nasi wykładowcy udzielali też indywidualnych konsultacji portfolio.
Artysta – Zawodowiec to całodniowe, bezpłatne zajęcia, podczas których omawiane są przydatne praktyki i narzędzia wspierające artystów w funkcjonowaniu w profesjonalnym świecie sztuki, m.in.: jak odpowiednio zaprezentować się kuratorom i galerzystom, jak i gdzie zorganizować pierwsze wystawy, gdzie się ubezpieczyć, i jak zadbać o swoje prawa. Wykłady prowadzą eksperci: artyści, kuratorzy, krytycy i galerzyści. W roku 2018 po zakończeniu zajęć dziesięć najlepszych studenckich portfolio z rekomendacją Fundacji, wykładowczyń i wykładowców przesłaliśmy do kuratorów oraz dyrektorek najważniejszych instytucji artystycznych w Polsce.
Partnerzy projektu 2018: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Program zajęć oraz wykładowcy i wykładowczynie edycji 2018:
MECHANIZMY ŚWIATA SZTUKI - Mikołaj Iwański (ekonomista, specjalista od rynku sztuki)
Jak funkcjonuje świat sztuki i jakie są zależności pomiędzy instytucjami a rynkiem? Jakie wyzwania stoją przed młodymi artystami i jakie są typowe ścieżki rozwoju?
NA STARCIE: WYSTAWY, KONKURSY, STYPENDIA, REZYDENCJE - Karolina Plinta (krytyczka)
Jakie możliwości zaprezentowania swojej twórczości mają młodzi artyści w instytucjach sztuki i poza nimi? O galeriach oraz przestrzeniach typu artist-run-space, które pokazują debiutantów, a także o stypendiach, konkursach i rezydencjach dla młodych artystów.
SAMOORGANIZACJA: PRACOWNIA, UBEZPIECZENIE, UMOWY, PRAWO AUTORSKIE, FINANSOWANIE - Agnieszka Sural (producentka wystaw, redaktorka Culture.pl)
Jak zacząć samodzielną praktykę artystyczną po opuszczeniu uczelni? Jak zorganizować sobie miejsce pracy? Jak się ubezpieczyć? Na jakie kwestie warto zwracać uwagę przy przekazywaniu praw autorskich? Jak zdobywać fundusze na realizacje swoich projektów?
ARTIST-RUN-SPACE: GALERIE, INICJATYWY I KOLEKTYWY ARTYSTÓW - Rafał Milach (artysta, założyciel kolektywu Sputnik Photos)
Jak się organizować i promować swoją twórczość poza obiegiem instytucjonalnym i galeryjnym? O artist-run-spaces: galeriach, kolektywach i wydawnictwach prowadzonych przez samych artystów, na przykładzie Sputnik Photos.
AUTOPREZENTACJA: PRZYGOTOWANIE PORTFOLIO - Dawid Radziszewski (galerzysta, historyk sztuki)
Jak i gdzie opowiadać o swojej sztuce? Jak przygotować portfolio? Jak prezentować się w internecie? Jak napisać artist statement?
WSPÓŁPRACA Z GALERIĄ - Łukasz Gorczyca (galerzysta, historyk sztuki)
Jak wygląda współpraca galerii z artystami? W jaki sposób galerie decydują, jakich artystów będą reprezentować? Jakie zobowiązania ma artysta wobec galerii, a jakie powinności galeria wobec artysty?
CZYM, OPRÓCZ SZTUKI, ZAJMUJĄ SIĘ ARTYŚCI? - Karolina Breguła (artystka)
Jak wygląda współpraca z galerią, a jak z instytucją sztuki? Czym różni się współpraca z instytucją polską a zagraniczną? Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów? O wszystkim, czym artyści zajmują się na co dzień oprócz sztuki.
INDYWIDUALNE KONSULTACJE PORTFOLIO
Przegląd przysłanych i wyselekcjonowanych wcześniej portfolio wybranych studentów.
Koordynatorka projektu: Maja Demska
Po zakończeniu projektu i publikacji wyników badania zorganizowaliśmy debatę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z udziałem: Wojciecha Zubali (prorektor ds. studenckich ASP w Warszawie), Mai Demskiej (koordynatorka projektu Artysta - Zawodowiec), Jany Szostak (artystka), Michała Wolińskiego (galeria Piktogram), Agaty Nowotny (socjolożka, autorka badania dot. projektu Artysta - Zawodowiec). Link do relacji z wydarzenia.
Materiały uzupełniające i raport z badania można znaleźć w dziale Raporty.