22.03.2023
Współtworzenie dzieła. Dokumenty
Joanna Rzepka
Treści towarzyszące wykładowi Kolektyw i współautorstwo Joanny Rzepki w ramach 7. edycji A-Z.
Drogie Osoby,
oczywiście zrobicie jak chcecie, albo najlepiej jak możecie w danych okolicznościach. Z mojego doświadczenia (i wielu innych osób realizujących projekty współautorskie) wynika jednak, że przed podjęciem lub na początku współpracy warto usiąść „przy wspólnym stole” i określić jej ramy. Dobrze jest też od razu założyć, że warunki można, a nawet należy, modyfikować we wspólnym porozumieniu – w zależności od potrzeb pojawiających się w trakcie realizacji.
Poniżej proponuję Wam ramowe zasady, które przydają się na samym początku. Można je ustalić ustnie, ale lepiej sprawdza się ich utrwalenie w formie pisemnej notatki dostępnej dla wszystkich (rozesłanej przykładowo mailem) lub bardziej formalnej umowy, która ułatwi w przyszłości współpracę z instytucjami czy kolekcjami.
- Cel współpracy (np. obiekt materialny, proces).
- Opis finalnego dzieła.
- Ustalenie ram czasowych współpracy.
- Opis przebiegu współpracy.
- Spis osób współautorskich i ich zadań w procesie oraz określenie wkładu każdej z nich (np. opisowo lub procentowo).
- Ustalenie ról w procesie, sposobów komunikacji i organizacji czy modelu zarządzania projektem.
- Wyznaczenie osoby reprezentującej – na potrzeby realizacji formalnych zobowiązań wobec podmiotów trzecich (instytucji, festiwali, targów, kolekcji itp.).
- Wspólna analiza Umowy dot. stworzenia wspólnego dzieła, dostosowanie jej do potrzeb danego projektu i osób współautorskich oraz jej podpisanie.
- Bieżąca weryfikacja zasad Kontraktu i ich aktualizacja w razie potrzeby – w porozumieniu i za zgodą wszystkich osób współautorskich.
- Aktualizacja Umowy dot. stworzenia wspólnego dzieła w formie Aneksu.
Do pobrania
Umowa udzielenia licencji dotyczącej wystawy
Umowa dotycząca wspólnego stworzenia dzieła
Umowa dotycząca sprzedaży dzieła