Nagroda 2024
Nagroda Główna: Joanna Rajkowska
Nagrody Specjalne: Karolina Balcer i Michalina Kacperak oraz galeria Łęctwo
Tegoroczna Nagroda Główna Fundacji Sztuki Polskiej ING, przyznanawana podczas Warsaw Gallery Weekend, trafiła do Joanny Rajkowskiej za jej wystawę i film Ślepowrony w Lokal_30.
Po lewej: Agnieszka Rayzacher (Lokal_30), Joanna Rajkowska. Fot. Maria Kniaginin-Ciszewska
„Film Ślepowrony Joanny Rajkowskiej stworzony we współpracy z Robertem Yerachmielem Snidermanem, zagłębia się w złożoną relację między ludźmi, zwierzętami, naturą i istotami nieludzkimi. W serii epizodów przedstawia w uderzający, a jednocześnie opanowany sposób cykle śmierci i zabijania, życia i ochrony.
Chociaż akcja filmu rozgrywa się w przeszłości, porusza aktualne i ważne kwestie, takie jak migracje, wojny, przesiedlenia i ludzkie losy. Pieczołowicie przygotowane marionetki odgrywają wątki z historii w fascynujący i niemal niepokojący sposób.
Jury było głęboko poruszone intensywnością i trafnością filmu. Naszą decyzją chcemy zainspirować innych kolekcjonerów do wspierania złożonych, trudnych, ale genialnych dzieł, takich jak to”.
Jury przyznało dwie Nagrody Specjalne.
Pierwsze wyróżnienie otrzymały Karolina Balcer i Michalina Kacperak za wystawę Auć w galerii Jednostka.
Po lewej: Katarzyna Sagatowska (JEDNOSTKA), Karolina Balcer i Michalina Kacperak. Fot. Maria Kniaginin-Ciszewska
„Za odwagę w walce zarówno o rodzinę, jak i o siebie, i swoje miejsce jako jej część. Za oryginalne i prawdziwe podejście do problemu alkoholizmu i depresji. A także za nieustraszoność w obronie prawdy
Wystawa to podwójny głos artystek Karoliny Balcer i Michaliny Kacperak o życiu w rodzinie dotkniętej traumą – w tym kryzysem bezdomności jej brata (Balcer) oraz alkoholizmem ojca (Kacperak), a także współzależnością ich bliskich”.
Druga Nagroda Specjalna została przyznana galerii Łęctwo (Przemek Sowiński, Gabriela Skrzypczak, Jolanta Kania) za wystawę Blisko ciemności 2 z udziałem Elizy Chojnackiej, Klaudii Figury, Konrada Gubały, Czaro Malinkiewicza, Pawła Marcinka, Przemysława Piniaka, Zuzy Piekoszewskiej, Marii Pietras, Maryny Sakowskiej, Mikołaja Sobotki, Bartosza Zaskórskiego.
Fot. Maria Kniaginin-Ciszewska
„Za objęcie ważnego i konsekwentnego stanowiska oraz za świeże spojrzenie, które oddaje głos młodemu pokoleniu artystów, potrafiących w otwarty sposób mówić o osobistych, codziennych problemach. Jury docenia także bezpośredniość i odwagę w poruszaniu kwestii, które mogą być trudne dla innych pokoleń."
Nagrodę Fundacji przyznaje międzynarodowe jury, wyróżniając osoby artystyczne pracujące w Polsce, których twórczość odznacza się aktualnością podejmowanych tematów i ciekawym spojrzeniem na sztukę współczesną.
Jury obraduje w stałym składzie – zagraniczny kurator/ka zaproszony do poznania polskiej sceny artystycznej, prywatny kolekcjoner/ka, reprezentant/ka instytucji publicznej oraz dwie osoby z Fundacji.
W tym roku są to:
- kuratorka Christina Lehnert z Kunsthalle w Baden-Baden
- reprezentantka Zachęty, p.o. dyrektorki Justyna Szylman
- kolekcjoner i współwłaściciel galerii OBJEKT Marcin Studniarek
- przedstawicielki Fundacji: Joanna Waśko i Anna Golka
Wyróżnione Nagrodą Główną prace trafiają do kolekcji Fundacji w drodze zakupu. Nagroda Specjalna to wyróźnienie w postaci nagrody finansowej.
Nagroda Fundacji - regulamin 2024
W tym roku współpraca Fundacji z Warsaw Gallery Weekend rozszerza się o nowy program wydarzeń performatywnych i edukacyjnych, który potrwa do końca listopada 2024.