Nagroda 2019
Nagroda Główna: Mikołaj Sobczak
Nagroda Specjalna: Galeria Szara
W tym roku jury postanowiło przyznać nagrodę główną Mikołajowi Sobczakowi i włączyć do kolekcji jego pracę The Smiths, 2019.
– Klasyczne malarstwo historyczne zawsze miało na celu uchwycić moment, na który ludzie i społeczeństwo reagują. Jako jury Nagrody wierzymy w siłę "bieżącego momentu" w sztuce współczesnej. Czy pojawia się jakieś nowe podejście do polskiego malarstwa historycznego? Oczywiście nie jesteśmy tego pewni, ale patrząc w przeszłość - w malarstwie historycznym ważne jest to, że bohaterowie nie są bezimienni. Często skupione jest na bohaterze, autonomicznej jednostce w działaniu. Obraz ukazuje jego lub jej przemianę, wyolbrzymienie i rozwój historycznego mitu, a nie realistyczną reprezentacją minionych wydarzeń. Co nasza historia ma wspólnego z dniem dzisiejszym - i odwrotnie? Jury doceniło umiejętność artysty do spojrzenia na te zagadnienia z szerszego niż osobisty punktu widzenia. To umiejętność multidyscyplinarna. Artysta przekłada performance, stosunki społeczne, życie codzienne i tym podobne na dziedzinę sztuki. Wszystkie te wątki są ze sobą powiązane i starają się w taki sam sposób łączyć się z dzisiejszym światem. W związku z tym jury postanowiło dołączyć obraz Mikołaja Sobczaka "The Smiths" z 2019 roku do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING – brzmi werdykt jury.
Nagrodę specjalną w 2019 roku jury przyznało Galerii Szara z Katowic.
– Warsaw Gallery Weekend to nie tylko Warszawa, choć to ona pozostaje sceną tego wydarzenia. To również artyści, kuratorzy oraz odbiorcy z tej części Europy, a czasem i z jeszcze bardziej odległych stron, a także – od dwóch lat – galerie na co dzień działające poza Warszawą, w innych miastach Polski. Nagrodę specjalną w tym roku jury postanowiło uhonorować instytucję, która nie boi się zmian – testując miejsca, formaty, lokale, zawsze pozostając wierna i artystom i odbiorcom; galerię, której profesjonalizm równoważy równie cenny entuzjazm, galerię z zawsze z obiecującym programem.
Jury: Nicolaus Schafhausen – kurator; Małgorzata Smagorowicz-Chojnowska – kolekcjonerka sztuki współczesnej; Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki; Kamila Bondar i Marcin Kryszeń – członkowie zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING
Podczas Warsaw Gallery Weekend 2019 współorganizowaliśmy także Środkowoeuropejską Platformę Sztuki Współczesnej, w ramach której odbyło się spotkanie z Grażyną Kulczyk dotyczące Muzeum Susch (prowadzenie Piotr Kosiewski), panel kolekcjonerów (Piotr Bazylko, Vilius Kavaliauskas, Christian Kaspar Schwarm; prowadzenie Sergej Timofejev), a także zaprezentowano program performansów autorstwa Zuzanny Bartoszek, Andro Dadianiego, Alexa Mirutziu i Voin de Voin na Placu Defilad.