27.03.2025
Konsultacje portfolio A–Z #9
Trwa 9. edycja A–Z. 4 kwietnia ruszą zapisy na konsultacje portfolio. Zobacz jak będzie wyglądał proces rejestracji i poznaj osoby konsultujące.
Projekt identyfikacji graficznej A–Z 2025: Jakub de Barbaro
Zasady i harmonogram
3 kwietnia, po ostatnim wykładzie A–Z, wszystkie zarejestrowane osoby dostaną na swój adres mailowy link z ankietą ewaluacyjną. Każda osoba, która ją uzupełni dostanie link do zapisów. Ponieważ w tym roku nie obowiązuje kolejność zgłoszeń na portfolio, ankietę ewaluacyjną będzie można wypełnić na spokojnie.
4-7 kwietnia: Czas na zapisanie się na konsultacje portfolio. W formularzu zapisów poprosimy Was o:
- wybranie 1 osoby z którą chcecie skonsultować swoje portfolio
- napisanie krótkiego uzasadnienia tego wyboru
- dołączenie pliku z portfolio (do 20 stron, format pdf, max 10 MB). Porady odnośnie tworzenia portfolio znajdziecie w naszej Bazie wiedzy: https://ingart.pl/pl/az/bazawiedzy/c/3/33,0
8-16 kwietnia: Wybór zgłoszeń. Każda osoba prowadząca konsultacje ma określoną pulę spotkań (między 10 a 20). Połowę z nich wybierze na podstawie własnego wyboru spośród zapisanych do niej zgłoszeń, a druga połowa zostanie przydzielona w drodze losowania, z puli zapisanych do niej zgłoszeń.
Przykładowo: jeżeli do osoby konsultującej, która ma zaplanowane 10 spotkań zapisze się 30 osób, to na 5 spotkań sama wybierze 5 osób. Następnie spośród pozostałych 25 osób zostanie wybrane w drodze losowania 5, które będą konsultowane w pozostałych 5 terminach.
16-18 kwietnia: Informacja o wynikach. Skontaktujemy się z osobami, które zakwalifikowały się do konsultacji, informując ich też o terminie konsultacji.
21 kwietnia – 27 czerwca: W tym okresie odbędą się konsultacje. Spotkania odbywają się online, trwają 30 minut każde. Osoby które sie zakwalifikowały dostaną link do połączenia, a na dzień przed konsultacją powiadomienie z przypomnieniem.
Dokonując zgłoszenia zgadzasz się na wyżej opisane zasady.
W tym roku konsultacje portfolio poprowadzą:
- Kamila Bondar – kuratorka kolekcji, autorka książek o sztuce współczesnej i kolekcjonowaniu. Od 2015 roku jest Prezeską Fundacji Sztuki Polskiej ING. Od 2021 współprowadzi Fotoklub, mikro instytucję dedykowaną historycznej i współczesnej fotografii.
Słowa kluczowe: fotografia, malarstwo, kolekcjonowanie, pisanie wniosków
- Julita Dembowska – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje na stanowisku Pełnomocniczki Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego ds. programowych, zajmuje się spuścizną Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim i zakopiańską sztuką powstałą po 1945 roku. Kuratorka wystaw oraz wydarzeń kulturalnych, autorka programu rozbudowy kolekcji sztuki współczesnej w Muzeum Tatrzańskim.
Słowa kluczowe: sztuka użytkowa, asamblaż, działania performatywne, partycypacja, kontekst historyczny, Zakopane, Tatry, Podhale
- Romuald Demidenko – kurator i historyk sztuki. Realizuje wystawy i programy publiczne. Interesują go niehierarchiczne, kolektywne i antydyscyplinarne strategie artystyczne i kuratorskie. Pracował indywidualnie i zespołowo przy kilkudziesięciu projektach m.in. w Polsce, Belgii i Litwie.
Słowa kluczowe: współpraca, teorie i praktyki odmieńcze, sojusze ludzko-nieludzkie
- Mika Drozdowska – kuratorka i absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła na ASP we Wrocławiu oraz Uniwersytetu w Anadolu w Eskisehir (Turcja). Obecnie pełni funkcję kuratorki wrocławskiej galerii SIC! BWA Wrocław, którą przekształciła z Galerii Szkła i Ceramiki, wprowadzając nową jakość opartej na eksperymentach i poszukiwaniach artystycznych.
Słowa kluczowe: współczesne szkło i ceramika, zasoby naturalne, nowe rzemiosło, przestrzeń publiczna, proces
- Jagna Domżalska – historyczka sztuki i kuratorka. Od 2012 roku rozwija program rezydencji artystycznych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz organizuje wizyty studyjne dla kuratorów. Wspiera artystów oraz młodych kuratorów, prowadząc działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Słowa kluczowe: rezydencje, projekty interdyscyplinarne, Poznań,
- dr Joanna Dudek ps. Victtoria Plaza – artystka wizualna, kuratorka, a od 2016 roku dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe Zarządzanie na rynku dzieł sztuki na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku i w Kaliszu.
Słowa kluczowe: sztuka zaangażowana społecznie, instalacja, malarstwo, Tarasin, eksperyment
- Ewelina Jurasz – menadżerka kultury, kuratorka, liderka i aktywistka wyrażająca się w medium sztuki. Absolwentka kulturoznawstwa i zarządzania. Jedna z najmłodszych dyrektorek instytucji kultury w Polsce. Obecnie kieruje BWA w Krośnie. Wspiera młode osoby na początku drogi społecznej i zawodowej. Prowadzi swoją fundację Monmonde.
Słowa kluczowe: sztuka społecznie zaangażowana, edukacja, nowe media, promocja sztuki, Podkarpacie i świat
- Joanna Kobyłt – kuratorka galerii BWA Wrocław Główny, historyczka i krytyczka sztuki. W latach 2019-2022 była kuratorką kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław. Punktem wyjścia do jej pracy kuratorskiej jest często kontekst historyczny. Interesuje się medium wystawy jako ideologicznym narzędziem wytwarzania wiedzy-władzy oraz stykiem historii wizualności i historii nauk przyrodniczych.
Słowa kluczowe: archeologia antropocenu, posthumanizm, animal studies, humanistyka środowiskowa, radykalna nadzieja
- Anna Konik – artystka wizualna, wykładowczyni, doktora sztuk pięknych. Prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego IV w Katedrze Filmu Eksperymentalnego na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wykładała na europejskich i polskich akademiach sztuk pięknych i uniwersytetach m.in. w Salzburgu, Bielefeld, Poznaniu, Warszawie i Berlinie.
Słowa kluczowe: rezydencje, wideoinstalacja, art film, proces, in situ
- Katarzyna Kołodziej-Podsiadło – historyczka sztuki, kuratorka, producentka wystaw. Od 2011 roku związana z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie. Kuratorka i współkuratorka m.in. wystawy Historie Potencjalne (2024/2025), Co dwie sztuki to nie jedna (2020), Rechowicz/Smaga. Koło (2019), Victor Man. Zephir (2014), THE ARTISTS. Koncerty i projekty dźwiękowe artystów sztuk wizualnych (2013 – 2016).
Słowa kluczowe: praktyki partycypacyjne, dojrzewanie, alternatywna edukacja, macierzyństwo, psyche
- Daniel Kotowski – artysta, performer, twórca instalacji, fotografii, obiektów i wideo. Jego praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o sposobach istnienia i funkcjonowania. O sobie mówi, że jest wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jest Głuchy i nie posługuje się mową.
Słowa kluczowe: dostępność, performans, biopolityka, biowładza, norma
- Kamil Kuitkowski – kurator sztuk wizualnych. Twórca programu wystaw Cloakroom w Cricotece, mapującego sztukę aktualną i łączącego ją z twórcami z innych pokoleń, kurator wystaw zbiorowych i indywidualnych. Poza pracą w instytucji współpracuje z galeriami niezależnymi i prywatnymi.
Słowa kluczowe: queer, polityczność, kryzys, performatywność
- dr Marta Lisok – kuratorka, krytyczka sztuki, wykładowczyni w ASP Katowice, gdzie kieruje Zakładem Teorii i Historii Sztuki. Współpracowała m.in. z Bunkrem Sztuki w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum KODE w Bergen, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jej strategie kuratorskie bazują na antropologii zmysłów używanej w badaniach nad nowym formami odczuwania.
Słowa kluczowe: dizajn, posthumanizm, instalacja, film
- dr Zofia Małysa-Janczy – kuratorka i historyczka sztuki. Wykłada na ASP w Katowicach. Autorka projektów kuratorskich realizowanych w Polsce i za granicą. Teksty o sztuce oraz wywiady publikuje m.in. w Szumie, Czasie Kultury, Polityce, a także katalogach wystaw. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
Słowa kluczowe: ekokrytyka, feminizm, krytyka instytucjonalna, kolekcjonowanie, tkanina, ceramika, Kraków
- Marta Miś – historyczka sztuki, filmoznawczyni, kuratorka i edukatorka. Do 2022 r. pracowała w Zachęcie, obecnie związana z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. Kuratorka wystaw m.in. Jacek Malinowski. Dwubiegunowo, Aleksandra Kubiak. Śliczna jesteś Laleczko, Mariusz Wilczyński. Zabij to…, Karolina Wojtas. Wystawa przedśmiertna, Wiesław Dymny. 5 i 1/2 bladego Józka. Autorka tekstów o kinie i sztukach wizualnych.
Słowa kluczowe: film, intermedia, przestrzeń publiczna, efemeryzm
- Agnieszka Olszewska – kierowniczka Działu Upowszechniania w MuFo, menedżerka kultury i kuratorka. W latach 2013-2019 Dyrektorka festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.
Słowa kluczowe: fotografia, muzeum, sztuka społecznie zaangażowana, fotoreportaż, Kraków
- Emilia Orzechowska – kuratorka, artystka, producentka, animatorka kultury. Dyrektorka Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. W swojej niezależnej praktyce kuratorskiej, lubi nieoczywiste miejsca i projekty site specific. W narracjach nawiązuje do przestrzeni, tworząc raczej doświadczenia niż prezentacje. Współzałożycielka Stowarzyszeń: A KuKu Sztuka i ARBUZ oraz Fundacji: W788 i LEKKOŚĆ.
Słowa kluczowe: galeria, kolektywy, słońce, alternatywna edukacja, energia twórcza, sitecpecific, sieciowanie, Elbląg
- Janek Owczarek – historyk sztuki, krytyk i kurator. Współpracuje z magazynem Szum. W 2019 r. wspólnie z Darią Grabowską i Piotrem Polichtem zorganizował ogólnopolski turniej artystyczny Tekken Art Tournament. Autor wystaw, m.in. 12. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni Don’t hate the player, hate the game (Galeria Bielska BWA, 2024) oraz Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha (Muzeum Literatury, 2023). Pracuje w Muzeum Literatury w Warszawie.
Słowa kluczowe: historia sztuki, krytyka, opowiadanie o sztuce, muzeum, internet
- Tomek Pawłowski-Jarmołajew – kurator, kucharka. Robi wystawy, organizuje eventy, publikuje rozmowy, gotuje i udziela ślubów. Kuratorx wystaw, m.in.: Co robisz w łóżku? (Gdańska Galeria Miejska, 2024), Olbrzymki (z Agnieszką Rayzacher, BWA Wrocław, 2024), Świat nie wierzy łzom (Galeria Arsenał, 2022).
Słowa kluczowe: jedzenie, przyjaźń, drama, tęcza, karaoke, Podlasie
- Katarzyna Piskorz – kuratorka, historyczka sztuki i autorka tekstów. Od 2019 roku rozwija autorskie programy wystawiennicze jako dyrektorka artystyczna – obecnie w warszawskiej galerii Bliss, wcześniej w HOS Gallery. Pracowała w dziale projektów aukcyjnych w Desa Unicum oraz zajmowała się doradztwem i budowaniem kolekcji dzieł sztuki. Jej praktyka kuratorska skupia się na wspieraniu nowych głosów i tworzeniu wystaw, które stawiają w centrum ciało, emocjonalność, zdrowie psychiczne i ekologię.
Słowa kluczowe: kreatywne pisanie, kuratorstwo, galeria, kolekcjonowanie, interdyscyplinarność, codzienne formy oporu
- Agnieszka Rayzacher – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, od 2005 roku prowadzi w Warszawie galerię lokal_30 oraz Fundację Lokal Sztuki. W swojej praktyce skupia się przede wszystkim na badaniu i prezentacji twórczości kobiet artystek oraz osób sojuszniczych. Współzałożycielka kolektywu Seminarium Feministyczne zajmującego feminizmami w kulturze wizualnej.
Słowa kluczowe: feminizmy, emancypacja, artywizm, kolektywy
- Katarzyna Różniak-Szabelska – kuratorka i historyczka sztuki, związana z Muzeum Sztuki w Łodzi. W swojej praktyce kuratorskiej interesuje się szczególnie sztuką z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zaangażowanymi praktykami artystycznymi i działaniami realizowanymi z lokalną społecznością.
Słowa kluczowe: lokalność, malarstwo, intermedia, sztuka zaangażowana społecznie, sensoryczność, Łódź
- Michalina Sablik – niezależna kuratorka wystaw i programów publicznych. Współpracuje z licznymi instytucjami, galeriami i magazynami o sztuce. Pracowała w Galerii Promocyjnej w Warszawie i Instytucie Adama Mickiewicza. Kończy doktorat z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini AICA i Identity Crisis Network.
Słowa kluczowe: sztuka cyfrowa, nowy materializm, sztuka zaangażowana, kolektywy
- Katarzyna Sagatowska – kuratorka i autorka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Założycielka galerii i wydawnictwa JEDNOSTKA. Współautorka cyklu Wszyscy jesteśmy fotografami. Wykładowczyni w Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 2010–2017 kuratorka projektu Fotografia kolekcjonerska. Jurorka w konkursach i recenzentka w przeglądach portfolio.
Słowa kluczowe: fotografia, sztuka współczesna łącząca różne media, pamięć, zaangażowanie społeczne, sztuczna inteligencja
- Ika Sienkiewicz-Nowacka – menadżerka kultury i kuratorka. Pełni funkcję Zastępczyni Dyrektorki ds. Rozwoju w Centrum Sztuki Współczesnej. W 2003 roku stworzyła w U–jazdowskim program rezydencji artystycznych. Jej zainteresowania skupione są na roli rezydencji w ramach praktyki artystycznej i instytucjonalnej
Słowa kluczowe: działania wspólnotowe, rezydencje, praktyki postartystyczne, projekty oparte na procesie
- Gabi Skrzypczak – teoretyczka i kuratorka sztuki. Na co dzień związana z poznańską galerią Łęctwo. Twórczyni wystaw, wydarzeń artystycznych i zinów. Współpracowała m.in. z galerią Skala, galerią El, Salonem Akademii, galerią Tarasin, Domie Remont, galeriami UAP, OS17. Współzałożycielka inicjatywy kulinarno-artystycznej TostMarcin.
Słowa kluczowe: queer, malarstwo, instalacja, galeria niezależna, Poznań
- dr Katarzyna Słoboda – kuratorka, badaczka tańca i choreografii. Wykładowczyni w Akademii Sztuki w Szczecinie. Publikowała teksty m.in. w dwutygodniku, Dialogu, Didaskaliach, Glissandzie. W latach 2009-2022 była kuratorką w Muzeum Sztuki w Łodzi. https://kasiasloboda.cargo.site/
Słowa kluczowe: choreografia, taniec, cielesność, queerowy feminizm, nowe ekologie
- Kasia Sobczak – kuratorka i producentka. Najczęściej i najchętniej pracuje pomiędzy Sopotem a Lizboną. Magistra filozofii i krytyki artystycznej. Ukończyła CuratorLab na Uniwersytecie Konstfack w Sztokholmie. Od 2021 roku jest główną kuratorką sztuk wizualnych i programów rezydencyjnych, w tym AiR Goyki 3 i Szklarnia, w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie. Jest współorganizatorką programu sieciowania ZACZYN.
Słowa kluczowe: rezydencje, site-specific, instalacje, gościnność, Sopot
- Przemek Sowiński – założyciel galerii Łęctwo działającej w Poznaniu od 2014. Kurator, koordynator wystaw, artysta. Współpracował z Malta Festival Poznań, Zoną Sztuki Aktualnej w Szczecinie, Galerią Miejską BWA Bydgoszcz i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Słowa kluczowe: galeria niezależna, instalacje, rzeźba, śmieciowa estetyka, Poznań
- Joanna Stembalska – kuratorka galerii Studio BWA Wrocław z dwudziestoletnim stażem, absolwentka historii sztuki i studiów kuratorskich. Jej praktyka łączy sztuki wizualne, performatywne, aktywizm i urbanistykę. Zajmuje się też krytycznym ujęciem problematyki miejskiej, sztuką w przestrzeni publicznej i jej społecznym wymiarem.
Słowa kluczowe: post-sztuka, obiekt, przestrzeń publiczna, działania społeczne, aktywizm
- Iza Tarasewicz – rzeźbiarka, rysowniczka, performerka i autorka instalacji przestrzennych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką Spojrzeń 2015 – Nagrody Fundacji Deutsche Bank. Uczestniczyła m.in. w 32. Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo (2016) i 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia (2018). Mieszka i pracuje w Kolonii Koplany.
Słowa kluczowe: rzeźba, instalacja, ekologia, wieś, aktywizm
- Justyna Teodorczyk – menedżerka, praktyczka i teoretyczka kultury, kuratorka. Od 2006 związana z Galerią Sztuki w Legnicy, a od 2019 dyrektorka tej instytucji. Organizuje wystawy złotnicze w ramach międzynarodowego Legnickiego Festiwalu SREBRO, jurorka międzynarodowych przedsięwzięć tej branży.
Słowa kluczowe: instytucja samorządowa, mentoring artystów, złotnictwo, Legnica
- Turnus – niezależna grupa artystyczno-kuratorska prowadzona przez Kamilę Falęcką i Marcelinę Gorczyńską od 2020 roku. W 2023 roku otworzyła w Warszawie przestrzeń galeryjną, która łączy różnorodny program wystaw i wydarzeń z przestrzenią kawiarnianą jako platformą spotkań towarzyskich budujących wspólnotę doświadczeń.
Słowa kluczowe: towarzyskość, interdyscyplinarność, zabawa, kolektywność
- Grupa Zakole – od pięciu lat jej działania zakorzenione są na miejskim mokradle w Warszawie – Zakolu Wawerskim. W ramach kolektywnej praktyki poszukują różnych sposobów doświadczania bagien i zapisu ich historii. Działania grupy opierają się na szerokich sojuszach i współpracach w celu kształtowania dbającej o ten ekosystem społeczności.
Słowa kluczowe: kolektyw, natura, bagno, sojusze
Masz pytania, napisz do nas: zawodowiec@ing-art.pl