11.07.2025
Galeria Podgląd #18: odsłona A–Z
Już 15 lipca kolejna odsłona Podglądu z pracami Anny Sztwiertnii i Konrada Gubały – artystów biorących udział w konsultacjach portfolio A–Z.
We wtorek, 15 lipca o 17:00 zapraszamy na kolejną odsłonę w witrynie Fundacji w budynku Plac Unii. Osiemnastą edycję Podglądu przygotowali Anna Sztwiertnia i Konrad Gubała – artyści biorący udział w konsultacjach portfolio projektu edukacyjnego Artysta – Zawodowiec. Z artystami nad ekspozycją pracuje poznańska teoretyczka i kuratorka sztuk Gabi Skrzypczak.
Annę Sztwiertnię i Konrada Gubałę łączy krakowska biografia i praca z metalem. Jednak technika i podejmowane przez artystów tematy radykalnie się od siebie różnią. W inspirowanej przemysłową estetyką i designem pracy Anny Sztwiertni przebija się nostalgia za harmonią ciała, ducha i natury. Bazowana na kształcie hydroforni instalacja tłoczy wodę pod ciśnieniem, przywołując skojarzenia z terapeutycznymi zabiegami leczniczymi. U Konrada Gubały metalowe płyty z odzysku stają się nośnikami dla osobistych historii, fatum wiszącego nad człowiekiem, który już wie, że na starcie jego życie skazane jest na porażkę. Uśmiecha się jednak, bo co mu pozostało. – opisuje kuratorka Podglądu.
Anna Sztwiertnia (ur. 1993) – artystka wizualna i projektantka. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2017 studiowała Intermedia na Universidade do Porto w Portugalii. Działa na pograniczu wielu mediów – od instalacji po wideo i obiekty – pozwalając, by temat, którym aktualnie się zajmuje decydował o wyborze środków. Interesuje się zjawiskami związanymi z duchowością, medycyną niekonwencjonalną i kulturą sanatoryjną. Buduje własne interpretacje rytuałów, które bazują na emocjonalnym zaangażowaniu odbiorców. Swoje prace prezentowała m.in. w Bunkrze Sztuki, Rondzie Sztuki, Galerii Labirynt, Fundacji Razem Pamoja, Galerii Promocyjnej, Muzeum POLIN, BGSW Słupsk, Miejscu Spotkań oraz Muzeum Śląskim. Jest autorką trzech wystaw indywidualnych w Krakowie: Sanktuarium w Bunkrze Sztuki (2019), Uzdrowisko w Hotelu Forum (2018), Namysł w Galerii ARISTOI (2017).
Konrad Gubała (ur. 1999) – artysta wizualny. Absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy instalacje, rzeźby i wideo. Interesuje się wątkami osobistymi, szczególnie tymi związanymi z własnym pochodzeniem oraz doświadczeniem prekarności. W swojej twórczości konfrontuje się z nimi przy użyciu czarnego humoru i ironii, które stają się narzędziami artystycznego eskapizmu. Sam siebie określa mianem celebratora porażek, czyniąc z niepowodzeń punkt wyjścia do refleksji i twórczej interwencji. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Łęctwo, Galerii Labirynt, Galerii Jak Zapomnieć, C U AT Sadka oraz Galerii Miejskiej Arsenał. Brał udział w programie Rozbieg 2.0, a za wystawę Near Dark 2 w Galerii Łęctwo otrzymał nagrodę specjalną na Warsaw Gallery Weekend 2024.
Gabi Skrzypczak ona/jej (ur. 1997) – poznańska teoretyczka i kuratorka sztuki. Absolwentka historii sztuki (IHS UAM) oraz Kuratorstwa i Teorii Sztuki (UAP). Współzałożycielka inicjatywy kulinarno-artystycznej TostMarcin. Twórczyni wystaw, wydarzeń artystycznych i zinów. Współpracowała min. z galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, galerią Foksal, Salonem Akademii, galerią Tarasin, Domie Remont, OS17. Na co dzień związana z poznańską galerią Łęctwo. Autorka tekstów o sztuce, pisała m.in. dla Magazynu SZUM, MSN Warszawa, BWA Bydgoszcz, BWA Warszawa czy portalu Miej Miejsce. Zwyciężczyni 7 edycji konkursu dla kuratorów Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Finalistka konkursu Najlepsze Dyplomy UAP (2023), Stypendystka Miasta Poznań (2024). Zainteresowania naukowe koncentruje wokół sztuki Europy Środkowo-Wschodniej oraz intersekcjonalnych aspektów teorii feministycznej i queer.
Artysta – Zawodowiec to bezpłatny cykl wykładów online o funkcjonowaniu w świecie sztuki, indywidualne konsultacje portfolio oraz Letnia Szkoła. Celem projektu edukacyjnego Fundacji Sztuki Polskiej ING jest uzupełnianie akademickiej wiedzy o praktyczne narzędzia przydatne w pracy zawodowej artystów i artystek. Więcej informacji: https://ingart.pl/pl/az/projekt
Galeria Podgląd to witryna poświęcona sztuce. Otwarta i dostępna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pokazujemy w niej prace z kolekcji, które na co dzień znajdują się w biurach ING Banku Śląskiego oraz projekty artystyczne stworzone specjalnie do przestrzeni witryny.
Podgląd znajduje się w witrynie budynku Plac Unii, od strony ulicy Waryńskiego.