Artysta Zawodowiec

Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING 2018

Od ponad 18 lat Fundacja Sztuki Polskiej ING wspiera artystki i artystów, tworząc unikatową kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend po raz drugi nagrodzimy jednego z nich wybierając i kupując dzieło do naszych zbiorów.
Poprzez naszą nagrodę chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla polskich artystek i artystów, ale również wesprzeć galerie WGW, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. To dzięki ich pracy warszawska scena artystyczna jest jedną z najbardziej aktywnych w Europie. Warsaw Gallery Weekend to okazja do obejrzenia wystaw, ale również do kupowania dzieł sztuki. Prywatny mecenat jest niezbędny dla rozwoju rodzimej sceny artystycznej i jest wyrazem wsparcia dla polskich artystów. Zachęcamy zatem zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa do rozpoczęcia niezwykłej przygody, jaką jest kolekcjonowanie sztuki.

W tym roku wyboru dokonało jury w składzie:

Thiago de Paula Souza – współkurator 10-tego Berlin Biennale
Piotr Marzec – kolekcjoner sztuki współczesnej
Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty ¬Narodowej Galerii Sztuki
Kamila Bondar i Magdalena Kot-Szczepańska – zarząd Fundacji Sztuki Polskiej ING

Z uwagi na Statut Fundacji oraz profil jej kolekcji pod uwagę brani będą wyłącznie polscy artyści, artystki bądź grupy artystyczne, których prace powstały po 1990 roku.

Tegoroczna Nagroda Fundacji trafiła do Agnieszki Brzeżańskiej, której prace można obejrzeć podczas Warsaw Gallery Weekend w galerii BWA Warszawa. Jury wybrało artystkę z uwagi na całą praktykę artystyczną pozwalającą powrócić do takich źródeł energetycznych i emocjonalnych, które w biegu historii zostały celowo wymazane ze zbiorowej świadomości i zapomniane.

Nagrodę specjalną jury przyznało Dominice Olszowy, która przygotowała scenograficzną ramę do wystawy "Gdybym był księżycem" w galerii Raster, za brawurową i oryginalną twórczość w różnych przestrzeniach  - w teatrze, galerii, a szczególnie w internecie, oraz za konsekwencję, fantastyczne poczucie humoru, umiejętne łączenie wysokich i niskich rejestrów, w uznanu jej potencjału.

 

http://www.warsawgalleryweekend.pl

Artysta Zawodowiec 2018

Fundacja Sztuki Polskiej ING serdecznie zaprasza wszystkich studentów kierunków artystycznych do udziału w drugiej edycji projektu edukacyjnego Artysta – Zawodowiec.

Artysta – Zawodowiec to całodniowe, bezpłatne zajęcia, podczas których poznacie przydatne praktyki i narzędzia wspierające artystów w funkcjonowaniu w profesjonalnym świecie sztuki: jak odpowiednio zaprezentować się kuratorom i galerzystom, jak i gdzie zorganizować pierwsze wystawy, gdzie się ubezpieczyć, i jak zadbać o swoje prawa. Wykłady poprowadzą eksperci: artyści, kuratorzy, krytycy i galerzyści.

Dodatkowo, studenci ostatniego roku studiów magisterskich mogą zapisywać się na indywidualne konsultacje portfolio, które wykładowcy poprowadzą po zajęciach. 10 najlepszych studenckich portfolio prześlemy z rekomendacją Fundacji i wykładowców do kuratorów oraz dyrektorów najważniejszych instytucji w Polsce.

Aby wziąć udział w projekcie, wypełnij formularz zgłoszeniowy:
http://artysta-zawodowiec.kosmos.re


Kalendarium zajęć:

8 marca – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
9 marca – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
14 marca – Akademia Sztuki w Szczecinie
15 marca – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
16 marca – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
21 marca – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
22 marca – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
23 marca – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu 

 

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.