Artysta Zawodowiec

Artysta Zawodowiec 2019

ZGŁOŚ SIĘ → wypełnij formularz zgłoszeniowy 

Już po raz trzeci zapraszamy wszystkie studentki i studentów kierunków artystycznych do udziału w projekcie edukacyjnym Artysta – Zawodowiec. A – Z to dwa dni zajęć, podczas których poznacie narzędzia i praktyki pomocne w funkcjonowaniu w zawodzie artysty. Wykłady, warsztaty i konsultacje portfolio poprowadzą osoby na co dzień pracujące w polu sztuki: kuratorki i kuratorzy, artystki i aktywiści, producenci wystaw i specjalistki od rynku sztuki.

Podczas tegorocznej edycji przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się poza granicami Polski: jak działa międzynarodowy rynek sztuki, czy (i dokąd) warto jeździć na rezydencje, i co dają młodym artystkom i artystom studia na zagranicznych uczelniach artystycznych. Podbój świata wymaga nie tylko talentu i pewności siebie, ale również różnorodnych umiejętności: podpowiemy, jak najlepiej wykorzystać social media do swoich celów, jak działać kolektywnie i być odpowiedzialnym społecznie, a podczas warsztatów nauczymy was jak krótko, prosto i celnie (i bez stresu) mówić i pisać o swojej twórczości.
 

KALENDARIUM

WROCŁAW 18-19.03
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

KRAKÓW 25-26.03
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

KATOWICE 26-27.03
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

LUBLIN 3-4.04
Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

TORUŃ 8-9.04 
Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
 

GDAŃSK 9-10.04
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

WARSZAWA 15-16.04
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną

ŁÓDŹ 16-17.04 
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

SZCZECIN 24-25.04
Akademia Sztuki w Szczecinie

POZNAŃ 25-26.04 
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

 

PROGRAM

DZIEŃ 1: Wykłady 
10.00-17.30
obowiązują zapisy

Rynek sztuki – Skąd się wziął rynek sztuki, czym jest i jak działa? Kto sprzedaje i kolekcjonuje sztukę, i dlaczego? Jak wyceniać swoje prace?

Rezydencje artystyczne – Dla kogo są rezydencje i czy faktycznie do czegoś się przydają? Jak z powodzeniem aplikować na rezydencję i jak ją sfinansować?

Lives and works in... – Czym różnią się zagraniczne uczelnie artystyczne od polskich? Jak wygląda współpraca z galerią zagraniczną? O swoich doświadczeniach opowiedzą artystki, które żyją i pracują za granicą oraz współpracują z zagranicznymi galeriami.

Artist-run-space – Krótka historia galerii i inicjatyw prowadzonych przez artystów – na świecie oraz w Polsce. Skąd wśród artystów wzięła się potrzeba samodzielnego prowadzenia galerii? Czy są to inicjatywy z założenia niekomercyjne? Czym się różnią od grup artystycznych? Co artystom i publiczności daje taka forma zrzeszania się?

Internet – Internet jako miejsce na prezentację portfolio, i jako „przedłużenie” praktyki artystycznej. Jak pokazywać swoją twórczość w internecie? Jak najlepiej wykorzystać social media do swoich celów?


DZIEŃ 2:

10.00-12.00 Warsztaty: Jak mówić i pisać o swojej twórczości?
12.30-14.00 Konsultacje portfolio z kuratorami najciekawszych instytucji artystycznych w Polsce

obowiązują zapisy

 

Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING 2018

Od ponad 18 lat Fundacja Sztuki Polskiej ING wspiera artystki i artystów, tworząc unikatową kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend po raz drugi nagrodzimy jednego z nich wybierając i kupując dzieło do naszych zbiorów.
Poprzez naszą nagrodę chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla polskich artystek i artystów, ale również wesprzeć galerie WGW, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. To dzięki ich pracy warszawska scena artystyczna jest jedną z najbardziej aktywnych w Europie. Warsaw Gallery Weekend to okazja do obejrzenia wystaw, ale również do kupowania dzieł sztuki. Prywatny mecenat jest niezbędny dla rozwoju rodzimej sceny artystycznej i jest wyrazem wsparcia dla polskich artystów. Zachęcamy zatem zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa do rozpoczęcia niezwykłej przygody, jaką jest kolekcjonowanie sztuki.

W tym roku wyboru dokonało jury w składzie:

Thiago de Paula Souza – współkurator 10-tego Berlin Biennale
Piotr Marzec – kolekcjoner sztuki współczesnej
Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty ¬Narodowej Galerii Sztuki
Kamila Bondar i Magdalena Kot-Szczepańska – zarząd Fundacji Sztuki Polskiej ING

Z uwagi na Statut Fundacji oraz profil jej kolekcji pod uwagę brani będą wyłącznie polscy artyści, artystki bądź grupy artystyczne, których prace powstały po 1990 roku.

Tegoroczna Nagroda Fundacji trafiła do Agnieszki Brzeżańskiej, której prace można obejrzeć podczas Warsaw Gallery Weekend w galerii BWA Warszawa. Jury wybrało artystkę z uwagi na całą praktykę artystyczną pozwalającą powrócić do takich źródeł energetycznych i emocjonalnych, które w biegu historii zostały celowo wymazane ze zbiorowej świadomości i zapomniane.

Nagrodę specjalną jury przyznało Dominice Olszowy, która przygotowała scenograficzną ramę do wystawy "Gdybym był księżycem" w galerii Raster, za brawurową i oryginalną twórczość w różnych przestrzeniach  - w teatrze, galerii, a szczególnie w internecie, oraz za konsekwencję, fantastyczne poczucie humoru, umiejętne łączenie wysokich i niskich rejestrów, w uznanu jej potencjału.

 

http://www.warsawgalleryweekend.pl

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.