Artysta Zawodowiec

Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING

Od 19 lat Fundacja Sztuki Polskiej ING wspiera artystki i artystów, tworząc unikatową kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend po raz trzeci nagrodzimy jednego z nich wybierając i kupując dzieło do naszych zbiorów.

W tym roku wyboru dokona jury w składzie:
Nicolaus Schafhausen – kurator
Małgorzata Smagorowicz-Chojnowska – kolekcjonerka sztuki współczesnej
Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki
Kamila Bondar i Marcin Kryszeń – zarząd Fundacji Sztuki Polskiej ING

Wyniki ogłosimy w sobotę 21 września 2019 roku w naszych mediach społecznościowych i na stronie internetowej Fundacji.

_________________________________

Poprzez naszą nagrodę chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla polskich artystek i artystów, ale również wesprzeć galerie WGW, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. To dzięki ich pracy warszawska scena artystyczna jest jedną z najbardziej aktywnych w Europie. Warsaw Gallery Weekend to okazja do obejrzenia wystaw, ale również do kupowania dzieł sztuki. Prywatny mecenat jest niezbędny dla rozwoju rodzimej sceny artystycznej i jest gestem wsparcia dla polskich artystów. Zachęcamy zatem zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa do rozpoczęcia niezwykłej przygody, jaką jest kolekcjonowanie sztuki. 

Artysta Zawodowiec 2019

ZGŁOŚ SIĘ → wypełnij formularz zgłoszeniowy 

Już po raz trzeci zapraszamy wszystkie studentki i studentów kierunków artystycznych do udziału w projekcie edukacyjnym Artysta – Zawodowiec. A – Z to dwa dni zajęć, podczas których poznacie narzędzia i praktyki pomocne w funkcjonowaniu w zawodzie artysty. Wykłady, warsztaty i konsultacje portfolio poprowadzą osoby na co dzień pracujące w polu sztuki: kuratorki i kuratorzy, artystki i aktywiści, producenci wystaw i specjalistki od rynku sztuki.

Podczas tegorocznej edycji przyjrzymy się bliżej temu, co dzieje się poza granicami Polski: jak działa międzynarodowy rynek sztuki, czy (i dokąd) warto jeździć na rezydencje, i co dają młodym artystkom i artystom studia na zagranicznych uczelniach artystycznych. Podbój świata wymaga nie tylko talentu i pewności siebie, ale również różnorodnych umiejętności: podpowiemy, jak najlepiej wykorzystać social media do swoich celów, jak działać kolektywnie i być odpowiedzialnym społecznie, a podczas warsztatów nauczymy was jak krótko, prosto i celnie (i bez stresu) mówić i pisać o swojej twórczości.
 

KALENDARIUM

WROCŁAW 18-19.03
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

KRAKÓW 25-26.03
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

KATOWICE 26-27.03
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

LUBLIN 3-4.04
Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

TORUŃ 8-9.04 
Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
 

GDAŃSK 9-10.04
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

WARSZAWA 15-16.04
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną

ŁÓDŹ 16-17.04 
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

SZCZECIN 24-25.04
Akademia Sztuki w Szczecinie

POZNAŃ 25-26.04 
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

 

PROGRAM

DZIEŃ 1: Wykłady 
10.00-17.30
obowiązują zapisy

Rynek sztuki – Skąd się wziął rynek sztuki, czym jest i jak działa? Kto sprzedaje i kolekcjonuje sztukę, i dlaczego? Jak wyceniać swoje prace?

Rezydencje artystyczne – Dla kogo są rezydencje i czy faktycznie do czegoś się przydają? Jak z powodzeniem aplikować na rezydencję i jak ją sfinansować?

Lives and works in... – Czym różnią się zagraniczne uczelnie artystyczne od polskich? Jak wygląda współpraca z galerią zagraniczną? O swoich doświadczeniach opowiedzą artystki, które żyją i pracują za granicą oraz współpracują z zagranicznymi galeriami.

Artist-run-space – Krótka historia galerii i inicjatyw prowadzonych przez artystów – na świecie oraz w Polsce. Skąd wśród artystów wzięła się potrzeba samodzielnego prowadzenia galerii? Czy są to inicjatywy z założenia niekomercyjne? Czym się różnią od grup artystycznych? Co artystom i publiczności daje taka forma zrzeszania się?

Internet – Internet jako miejsce na prezentację portfolio, i jako „przedłużenie” praktyki artystycznej. Jak pokazywać swoją twórczość w internecie? Jak najlepiej wykorzystać social media do swoich celów?


DZIEŃ 2:

10.00-12.00 Warsztaty: Jak mówić i pisać o swojej twórczości?
12.30-14.00 Konsultacje portfolio z kuratorami najciekawszych instytucji artystycznych w Polsce

obowiązują zapisy

 

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.