Robert Maciejuk
ur. 1965, Biała Podlaska
Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Znaki i symbole lotnicze, wielkich korporacji i organizacji, scenografia filmowa, postacie oraz pejzaże z peerelowskich dobranocek – to motywy, które można odnaleźć w obrazach artysty. Na wcześniejszym etapie twórczości odnosił się do perspektywy wykreślnej i geometrycznych studiów renesansowych mistrzów; w jego bliskich abstrakcji pracach dominowały wówczas zredukowane elementy architektoniczne – schody, baldachimy i murki. Od wystawy Ceremonie. Praktyka widzenia w warszawskiej galerii Le Guern Maciejuk prowadzi wieloletni projekt malarski składający się z wciąż rozwijanej serii obrazów i rysunków, dla których punktem wyjścia jest ta sama rycina z pewnej starej książki o religijnych obrzędach. W 2011 roku artysta został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Znaki lotnicze
FSP ING 0041
Malarstwo Roberta Maciejuka przypomina pracochłonne techniki dawnych mistrzów. Artysta przygotowuje płótno, rozrabia i nakłada farby w taki sposób, aby uzyskać efekt postarzonego dzieła. Po cyklu obrazów poświęconym emblematom oraz logom wielkich korporacji i organizacji Maciejuk stworzył trzy serie z symbolami używanymi w lotnictwie. Za pierwszym razem wiernie odmalował znaki, za drugim zredukował ich kolorystykę do czerni i bieli, a za trzecim zachował odbarwienia, które pojawiły się pod wpływem czasu.
bez tytułu
FSP ING 0075
Jedna z najbardziej znanych serii obrazów Roberta Maciejuka przedstawia postacie z dobranocek z czasów PRL. Miś Uszatek, Colargol i ich filmowi przyjaciele pojawiają się tu w swoim naturalnym otoczeniu, choć w monumentalnej skali. Bohaterem malarskim często staje się nie postać, ale krajobraz, pojedynczy element lub sytuacja wyjęta z bajki. Na obrazie z kolekcji Fundacji Maciejuk uwiecznił Colargola w trakcie lotu w przestworza, który miś wykonał w jednym z odcinków dobranocki.