Duch natury i inne bajki
22.11.2019 - 10.03.2020
Muzeum Śląskie, Katowice
W ramach jubileuszowej wystawy z okazji 20-lecia Fundacji kurator Marek Pokorný podejmuje próbę dialogu na temat skomplikowanych relacji pomiędzy człowiekiem i przyrodą.
W drodze
Budowana od dwudziestu lat kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING gromadzi dzieła powstałe w ciągu ostatnich trzech dekad. Ten obszerny, choć w pewnym stopniu ograniczony zbiór reprezentuje zróżnicowanie polskiej sztuki. W ramach jubileuszowej wystawy na chwilę oderwałem prace od przypisanych im numerów ewidencyjnych i podjąłem próbę dialogu na temat jednej z najistotniejszych dziś kwestii – skomplikowanych relacji pomiędzy człowiekiem i przyrodą. Ta relacja dosłownie odbija się w labiryncie ech, wariacji i sprzecznych ze sobą odpowiedzi. Rozwijając dialog, swobodnie inspirowałem się zarówno rozważaniami na temat filozofii przyrody niemieckiego filozofa F.W.J. Schellinga, jak i powieścią Jana Potockiego „Rękopis znaleziony w Saragossie”.
Pozwólmy sobie na taki uproszczenie: człowiek jako racjonalna część natury, próbując zbawić świat, podąża splątanymi ścieżkami. Może już się na nich zgubił, może wciąż ma w sobie nadzieję. Czy jednak natura w ogóle to zauważa? Czy człowiek w ogóle zna naturę? A może zniszczy nie tylko ją, ale także – jako jej część – samego siebie? Dzięki pracom ze zbiorów Fundacji Sztuki Polskiej ING odważyłem się wywołać ducha natury w muzeum – jednym z najbardziej cywilizowanych miejsc w świecie człowieka. Jako odbiorca wchodzisz w niepewną sferę opowieści, którą w dużej mierze współtworzysz. Uważaj na rezonujące ze sobą echa. Jeśli jednak się zgubisz – nie martw się. Na pewno znajdziesz dalszy ciąg tej historii. Mapa, którą znajdziesz na wystawie, jest jedynie wskazówką w Twojej podróży – tej właśnie, która nie ma końca i której żaden kurator nie może nadać ostatecznego znaczenia ani celu.
Marek Pokorný
kurator: Marek Pokorný
współpraca : Łukasz Adamski, dr Seweryn Kuter, Kamila Bondar
organizatorzy: Fundacja Sztuki Polskiej ING, Muzeum Śląskie
artyści: Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Olaf Brzeski, Agnieszka Brzeżańska, Dorota Buczkowska, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Agata Ingarden, Karolina Jabłońska, Piotr Janas, Paweł Jarodzki, Paweł Kowalewski, Tomasz Kowalski, Zofia Kulik, Joanna Malinowska, Gizela Mickiewicz, Anna Okrasko, Paulina Ołowska, Anna Ostoya, Joanna Piotrowska, Agnieszka Polska, Cezary Poniatowski, Katarzyna Przezwańska, Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Paweł Śliwiński, Konrad Smoleński, Grzegorz Sztwiertnia, Iza Tarasewicz, Andrzej Tobis, Christian Tomaszewski, Krzysztof Zieliński, Jakub Julian Ziółkowski, Zuzanna Czebatul, Linda Dostálkova, Daniela Dostálkova, Kornel Jańczy, Daniel Rycharski
Identyfikacja wizualna: Daniela Dostálková, Linda Dostálková
Projekt architektury wystawy: Michał Budny
Wernisaż: 22 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach
Uwaga – z powodów epidemiologicznych 10 marca Muzeum Śląskie zostało tymczasowo zamknięte, a wystawa skrócona.