26.06.2024
Turnus w Galerii Podgląd i na Ekranie
11 odsłona Galerii Podgląd jest wynikiem współpracy galerii Turnus z osobami uczestniczącymi w tegorocznych przeglądach portfolio programu Artysta–Zawodowiec. Równolegle rozpoczniemy przegląd prac wideo wybranych przez Turnus na Ekranie.
Fot. Maria Kniaginin Ciszewska (od lewej Kamila Falęcka, Karolina Szwed, Marcelina Gorczyńska)
Turnus w Galerii Podgląd #11
Anna Myszkowiak i Karolina Szwed, których prace obejrzymy w Podglądzie, pracują w innych mediach, ale obie artystki mówią o dyskomforcie, który towarzyszy im przez większość życia, a sztuka staje się jego ujściem. Dyskomfort staje się produktem, który zaprezentują w witrynie.
Zapraszamy 3 lipca o 18:00 pod witrynę Galerii Podgląd w budynku Plac Unii (od strony ulicy Waryńskiego) na odsłonięcie kurtyny i spotkanie z kuratorkami i artystkami. Prace Anny Myszkowiak i Karoliny Szwed będzimy prezentować do 1 września.
Galeria Podgląd jest dostępna 24/7.
Anna Myszkowiak, aktualnie studiuje na Wydziale Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy rzeźby, instalacje oraz tkaniny, w których łączy przedmioty codziennego użytku z klasycznymi materiałami rzeźbiarskimi jak: drewno, metal czy żywica. W swych pracach często odnosi się do atopowego zapalenia skóry, z którym żyje, problematyki dyskomfortu, zachwytu i posthumanizmu.
Karolina Szwed, tworzy głównie malarstwo. Dla artystki sztuka jest próbą zrozumienia binarnego sposobu budowania rzeczywistości w głównym nurcie myśli społecznej i krytycznego przepracowania jego wad. Autorka identyfikuje się jako niebinarna, ale zamiennie używa zaimków ono/ona i oni/one. Uważają, że prace opisujące subiektywne doświadczenia najbardziej rezonują z odbiorcą, ludzie łączą się dzięki konkretnym podobieństwom, a wspólne odczuwanie konkretnego rodzaju bólu pomaga w zrozumieniu siebie i odnalezieniu solidarności w przeżywaniu.
Turnus, niezależny kolektyw artystyczno-kuratorski założony przez Kamilę Falęcką i Marcelinę Gorczyńską w 2020 roku. W czerwcu 2023 roku, otworzył się przy ul. Wolskiej w Warszawie jako przestrzeń wychodząca poza tradycyjny model galerii. Kierując się przekonaniem, że sztuka rozkwita w swobodnych, towarzyskich okolicznościach, Turnus łączy w sobie bogaty program wystaw i wydarzeń z przestrzenią kawiarnianą jako miejscem spotkań budujących lokalną społeczność. Turnus reprezentuje różnorodne głosy sztuki najnowszej eksperymentujące z szeregiem mediów w swojej praktyce, m.in. Ant Łakomsk, Piotra Kowalskiego czy Tomka Tofilskiego.
Do prezentacji w Podglądzie artystki zostały wyłonione w ramach przeglądu portfolio programu Artysta-Zawodowiec.
Turnus na Ekranie
Na dwa miesiące oddajemy eksperymentalnej galerii Turnus nasz Ekran, na którym pokazujemy prace sztuki wideo. Przez wakacje odwiedzający Plac Unii Lubelskiej, będą mogli obejrzeć prace: Martyny Modzelewskiej, Alicji Pakosz, Kamila Kaka i Kamila Wesołowskiego. Są to artyści i artystki wybrani spośród osób uczestniczących w tegorocznych przeglądach portfolio, w ramach programu Artysta–Zawodowiec.
Szczegółowy program prac wideo
3–16 lipca: Skończ już wreszcie śnić!, Martyna Modzelewska
17–30 lipca: matchstick grrrl, Alicja Paszkiel
31 lipca – 13 sierpnia: SVRSVM CORDA, Kamil Kak
14–27 sierpnia: Kołtunica, Kamil Wesołowski
Ekran znajduje się na 1 piętrze w budynku Plac Unii. To pierwsza w stolicy wielkoformatowa, dostępna publicznie projekcja, która w całości poświęcona jest najnowszej sztuce wideo i performansowi.
Ekran jest dostępny publicznie w godzinach otwarcia budynku:
poniedziałek - sobota 10:00 - 21:00
niedziele handlowe 10:00 - 20:00