07.01.2025
Projekcja filmu Ślepowrony i rozmowa Joanny Rajkowskiej z Hanną Margolis
23 stycznia zapraszamy do Fundacji na projekcję filmu Ślepowrony Joanny Rajkowskiej i Roberta Yerachmiela Snidermana
23 stycznia (czwartek), 18:00
Fundacja Sztuki Polskiej ING
wstęp wolny
Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa o procesie tworzenia filmu, którą poprowadzi historyczka sztuki Hanna Margolis. Rozmowa dotyczyć będzie naświetlenia genezy, realiów i specyficznego czasu powstania filmu, a także tego, jak praca mieści się w dotychczasowym dorobku Rajkowskiej, oraz – czy i co w jej spojrzeniu artystki zmienił.
Hanna Margolis
Historyczka sztuki i autorka filmów animowanych. Doktor nauk humanistycznych, badaczka branży animacji, autorka wielu publikacji na ten temat, wykładowczyni łódzkiej PWSFTviT, kuratorka, ekspertka i jurorka festiwalowa. „Autorka książki Animacja autorska w PRL w latach 1957-1968. Ukryty projekt Kazimierza Urbańskiego” (2019), poświęconej polskiej animacji XX wieku (niemal wyłącznie męskim twórcom). A także, w ramach ekspiacji za niedostateczne naświetlanie problemów genderowych w animacji - książki pt. „Niewidzialną ręką. Filmy animowane kobiet w męskich strukturach kinematografii w Polsce” (2024), będącej krytycznym spojrzeniem na jej polską i globalną historię od strony pracujących w branży twórczyń. Książka ta jest publikacją doktoratu Margolis, uhonorowanego Nagrodą im. Alicji Helman w 2021 roku.
Joanna Rajkowska
Artystka wizualna, performerka. Jej prace obejmują wideo, instalacje, rzeźby oraz działania w przestrzeni publicznej. Rajkowska studiowała malarstwo ścienne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego (1993). Rok wcześniej otrzymała dyplom magistra z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Często łączy sztukę z aktywizmem, poruszając ważne tematy, takie jak pamięć, trauma i solidarność społeczna. Jej najbardziej znanym projektem pozostają „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, 2002, projekt, który stał się jednym z symboli Warszawy. Laureatka Paszportu Polityki w 2007. Laureatka nagrody im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven za wybitny dorobek i postawę artystyczną w 2022 oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości. W 2024 roku otrzymała Nagrodę Główną Fundacji Sztuki Polskiej ING za jej wystawę i film Ślepowrony w galerii lokal_30. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Film jest jednym z najnowszych nabytków do kolekcji Fundacji. Praca została wyróźniona Nagrodą Fundacji podczas Warsaw Gallery Weekend 2024. Projekcja towarzyszy prezentacji fotografii marionetki z filmu Ślepowrony w Galerii Podgląd (Plac Unii od strony ul Waryńskiego).
Fundacja znajduje się na 1 piętrze budynku Plac Unii przy ulicy Puławskiej 2 w Warszawie. Projekcja i spotkanie odbędą się w Audytorium, po prawej stronie kładki (wjazd ruchomymi schodami obok Luxmed).
Kolejna projekcja Ślepowronów i rozmowa 30 stycznia o 18:00 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.