24.01.2025
Projekcja filmu Ślepowrony w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki
30 stycznia zapraszamy do Zachęty na projekcję filmu „Ślepowrony” Joanny Rajkowskiej i Roberta Snidermana. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa artystki z filozofką dr Katarzyną Kasią i historyczką sztuki Joanną Kordjak.
30 stycznia (czwartek), 18:00
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy
Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa artystki z filozofką dr Katarzyną Kasią i historyczką sztuki Joanną Kordjak.
dr Katarzyna Kasia
Filozofka i publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Princeton. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów. Członkini grupy eksperckiej Team Europe Direct i kolektywu artystycznego Kanał Polska. Współtwórczyni i prowadząca program Kwiatki polskie w TVP info. Współprowadzi czwartkowe poranki w Radiu Nowy Świat, współtworzy podcasty Poszukiwacze politycznego złota i Filozofia jest dla dziewczyn. Pisze felietony dla tygodnika „Newsweek Polska” i miesięcznika „Pani”. Warszawianka roku 2023, w 2024 roku wyróżniona nagrodą im. Mariusza Waltera w kategorii „osobowość medialna”. Mistrzyni Mowy Polskiej.
Joanna Kordjak
Historyczka sztuki i kuratorka w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Jej głównym obszarem badawczym jest sztuka polska XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu powojennego. Autorka lub współautorka licznych wystaw, takich jak Mapa: Migracje artystyczne i zimna wojna (2013), Zaraz po wojnie (2015), Przyszłość będzie inna: Wizje i praktyki modernizacji społecznej (2018), Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959 (2021), Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku (2023) oraz redaktor towarzyszących im publikacji. Współkuratorka obecnie trwających wystaw Historie potencjalne oraz Paradżanow. Chcę minąć swój cień w Zachęcie oraz I Know That I Can Double Myself. Gisèle Vienne and the Puppets of the Avant-Garde w Georg Kolbe Museum w Berlinie. Laureatka nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (2015).
Joanna Rajkowska
Artystka wizualna, performerka. Jej prace obejmują wideo, instalacje, rzeźby oraz działania w przestrzeni publicznej. Rajkowska studiowała malarstwo ścienne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego (1993). Rok wcześniej otrzymała dyplom magistra z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Często łączy sztukę z aktywizmem, poruszając ważne tematy, takie jak pamięć, trauma i solidarność społeczna. Jej najbardziej znanym projektem pozostają „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, 2002, projekt, który stał się jednym z symboli Warszawy. Laureatka Paszportu Polityki w 2007. Laureatka nagrody im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven za wybitny dorobek i postawę artystyczną w 2022 oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości. W 2024 roku otrzymała Nagrodę Główną Fundacji Sztuki Polskiej ING za jej wystawę i film Ślepowrony w galerii lokal_30.
Film jest jednym z najnowszych nabytków do kolekcji Fundacji. Praca została wyróźniona Nagrodą Fundacji podczas Warsaw Gallery Weekend 2024. Projekcja towarzyszy prezentacji fotografii marionetki z filmu Ślepowrony w Galerii Podgląd (Plac Unii od strony ul Waryńskiego).