10.04.2025
Czy można być pomiędzy? Oddolne inicjatywy a rynek sztuki
Łęctwo
Jak wygląda praktyka prowadzenia galerii i na czym polega współpraca z artystami_kami? Jak budować własne inicjatywy poza instytucjonalnym obiegiem? Czy można utrzymać galerię i nie zwariować?
Przemek Sowiński – założyciel galerii Łęctwo działającej w Poznaniu od 2014. Kurator, koordynator wystaw, artysta. Autor wystaw zbiorowych m.in. Nic nigdy z tego nie będzie (Łęctwo, 2016), Oczy w betonie (Łęctwo, 2017), Oddychamy szczątkami wszystkiego co było (GiG Munich 2022), Najlepsze lata naszego życia (WGW 2022), Blisko ciemności 2 (WGW 2024). Współpracował z Malta Festival Poznań, Zoną Sztuki Aktualnej w Szczecinie, Galerią Miejską BWA Bydgoszcz i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Kurator Kaliskiego Biennale Sztuki A-kumulacje 2018 oraz wystawy Czekając aż pstryknie. Miłośnik pracy fizycznej.
Gabi Skrzypczak – teoretyczka i kuratorka sztuki. Na co dzień związana z poznańską galerią Łęctwo. Twórczyni wystaw, wydarzeń artystycznych i zinów. Autorka tekstów o sztuce, pisała m.in. dla Magazynu SZUM, MSN Warszawa, BWA Bydgoszcz, BWA Warszawa czy portalu Miej Miejsce. Współzałożycielka inicjatywy kulinarno-artystycznej TostMarcin. Twórczyni wystaw, wydarzeń artystycznych i zinów. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół sztuki Europy Środkowo-Wschodniej oraz intersekcjonalnych aspektów teorii feministycznej i queer.
Wykład w ramach 9. edycji A-Z