Artysta Zawodowiec

Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING istnieje od ponad 17 lat. Wspieramy polskie artystki i artystów, tworząc unikatową kolekcję sztuki współczesnej. Podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend nagrodzimy jedną/jednego z nich, kupując dzieło do naszych zbiorów. Nasz wybór ogłosimy w sobotę 23 września 2017 roku.


Oprócz kolekcjonowania organizujemy wydarzenia i warsztaty oraz wydajemy publikacje poświęcone sztuce. Partnerujemy wielu wystawom, chętnie użyczając instytucjom swoich zbiorów. Kultura odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu społecznym. Jesteśmy świadomi, że dla rozwoju rodzimej sceny artystycznej niezbędny jest prywatny mecenat. Od zawsze przyświecała nam idea mecenatu, który nie tylko wspiera twórczynie i twórców, ale także inspiruje odbiorcę w jego wyborach. Mówiąc „odbiorca”, mamy na myśli zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, które chcemy zachęcić do rozpoczęcia niezwykłej przygody, jaką jest kolekcjonowanie. Warsaw Gallery Weekend jest obecne w stołecznym kalendarzu kulturalnym od 2011 roku. Na przestrzeni ostatnich sześciu edycji zyskało status odpowiedzialnego partnera dla kolekcjonerów. Ufamy galeriom, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. Doceniamy ich bezkompromisowe wybory, merytoryczną selekcję oraz odwagę, którą się kierują, tworząc swoje programy. Dlatego tej jesieni Fundacja Sztuki Polskiej ING stawia na Warsaw Gallery Weekend.
 

Artysta Zawodowiec

ARTYSTA ZAWODOWIEC
Artysta Zawodowiec to projekt edukacyjny skierowany do studentów ostatniego roku kierunków artystycznych, którzy po opuszczeniu uczelni chcą funkcjonować jako artyści na rynku sztuki.
Moment ukończenia uczelni i rozpoczęcia pracy zawodowej jest dla artystów szczególnie trudny. W krótkim czasie muszą zorganizować sobie miejsce pracy, ubezpieczenie i zainteresować swoją twórczością publiczność, tak aby zyskać uznanie i wypracować stałe źródło dochodu. Wymaga to nie tylko talentu i ogromnie ciężkiej pracy, ale również znajomości mechanizmów świata sztuki.
W ramach naszego projektu prowadzimy cykl całodziennych zajęć we współpracy z siedmioma uczelniami artystycznymi w Polsce. Podczas nich, młodzi twórcy dowiedzą się jak mogą zorganizować swoją codzienną pracę, jak odpowiednio zaprezentować się kuratorom i galerzystom, jak i gdzie zorganizować pierwsze wystawy, gdzie się ubezpieczyć i jak zadbać o swoje prawa. Wykłady poprowadzą eksperci: artyści, kuratorzy, krytycy i galerzyści.

Program zajęć:
Mechanizmy świata sztuki - Iwo Zmyślony
Na starcie: wystawy, konkursy, stypendia, rezydencje - Karolina Plinta, Janek Simon
Samoorganizacja: pracownia, ubezpieczenie, umowy, prawo autorskie, finansowanie - Szymon Żydek, Janek Simon, Potencja (Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek)
Współpraca z galerią - Marika Zamojska, Marta Kołakowska
Autoprezentacja: przygotowanie portfolio - Dawid Radziszewski, Karolina Plinta

Kalendarium zajęć:
24 kwietnia - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
25 kwietnia - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
26 kwietnia - Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
10 maja - Akademia Sztuki w Szczecinie
11 maja - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
15 maja - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
16 maja - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Poniżej przedstawiamy nazwiska jedenastu uczestników warsztatów (maj 2017), którzy w ocenie wykładowców, zaprezentowali najciekawsze portfolia:

Jolanta Nowaczyk, Akademia Sztuki w Szczecinie
Maciej Cholewka, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Agnieszka Antkowiak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Martyna Kielesińska, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Artur Wiernicki, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Jana Shostak, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Mateusz Sarzyński, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Paweł Baśnik, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Kuba Borkowicz, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Ola Zielińska, Akademia Sztuki w Szczecinie

 

Dziękujemy wszystkim studentom za udział w pierwszej edycji warsztatów Artysta Zawodowiec.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.