Wystawa "3 nad ranem" - Jakub Czyszczoń i Piotr Łakomy

Piotr Łakomy, bez tytułu, lakier samochodowy na złomie, 70 kg, 2011

Wystawa realizowana przez galerię Starter i Fundację Sztuki Polskiej ING odnosi się do dzienników. Nie jest to prezentacja hermetycznych notatek czy niedokończonych dzieł odnalezionych w pracowni.

Poszczególne obiekty odnoszą się do prywatnych lub kulturowych motywów ważnych w twórczości Jakuba Czyszczonia i Piotra Łakomego. Artyści wprowadzają widza w znane tylko sobie rejony, by porzucić go sam na sam z historiami kryjącymi się za zbiorem obiektów prezentowanych w galerii.

W twórczości Czyszczonia niektóre motywy ikonograficzne są jak natręctwa. Mimo, że arcydzieła malarstwa zostały już miliony razy powielone i wywołały najróżniejsze efekty uboczne w przestrzeni wizualnej, artysta nieustannie wyciąga je z szuflady. Jego działania przypominają operację na żywym organizmie, a nie inwentaryzację kanonu kultury. Interesujące go motywy łączy, skaluje, nakłada, by ostatecznie kolejny raz zapośredniczyć poprzez wydruk.

Łakomy dyscyplinuje chaos prywatnych doznań zamykając prace w formie sześcianu. Ta porządkująca klamra okazuje się jednak złudna. Zbliżone do siebie formalnie obiekty różnią się nie tylko materiałem i wielkością, co przede wszystkim masą. Każdy z nich inaczej działa na ciało i wyobraźnię odbiorcy, czasami w sposób abstrakcyjny, bo odnoszący się nie tylko do wagi fizycznej, ale i rozmiaru informacji zapisanych w formie cyfrowej. Te notatki konfrontowane są z czasem, zapisu VHS prawie nikt już nie jest w stanie odtworzyć. Poszczególne prace Łakomego to kolejna strona z dzienników, których widz nie jest w stanie literalnie odczytać. Każdy z nich naznaczony jest historią, obciążony wspomnieniami o innej wadze.

wernisaż: 23.09.2011, godz. 17.00-22.00
wystawa czynna 23.09 - 16.10.2011

Galeria Starter
Andersa 13
Warszawa

Wiecej na temat wystawy

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.