23.09 – 16.10.2011

3 NAD RANEM. Jakub Czyszczoń, Piotr Łakomy

  • 01 / 03

Wystawa „3 nad ranem” odnosi się do dzienników. Nie jest to prezentacja hermetycznych notatek czy niedokończonych dzieł odnalezionych w pracowni. Poszczególne obiekty odnoszą się do prywatnych lub kulturowych motywów ważnych w twórczości Jakuba Czyszczonia i Piotra Łakomego.

Artyści wprowadzają widza w znane tylko sobie rejony, by porzucić go sam na sam z historiami kryjącymi się za zbiorem obiektów prezentowanych w galerii. Oddziaływanie tych prac można porównać do fenomenu czarnej dziury. Niewidoczna, niewypuszczająca niczego z obszaru bezpośredniego oddziaływania, a zmieniająca parametry kształtujące czasoprzestrzeń w innych częściach galaktyki.

W twórczości Czyszczonia niektóre motywy ikonograficzne są jak natręctwa. Mimo, że arcydzieła malarstwa zostały już miliony razy powielone i wywołały najróżniejsze efekty uboczne w przestrzeni wizualnej, artysta nieustannie wyciąga je z szuflady. Jego działania przypominają operację na żywym organizmie, a nie inwentaryzację kanonu kultury. Interesujące go motywy łączy, skaluje, nakłada, by ostatecznie kolejny raz zapośredniczyć poprzez wydruk.

Łakomy dyscyplinuje chaos prywatnych doznań zamykając prace w formie sześcianu. Ta porządkująca klamra okazuje się jednak złudna. Zbliżone do siebie formalnie obiekty różnią się nie tylko materiałem i wielkością, co przede wszystkim masą. Każdy z nich inaczej działa na ciało i wyobraźnię odbiorcy, czasami w sposób abstrakcyjny, bo odnoszący się nie tylko do wagi fizycznej, ale i rozmiaru informacji zapisanych w formie cyfrowej. Te notatki konfrontowane są z czasem, zapisu VHS prawie nikt już nie jest w stanie odtworzyć. Poszczególne prace Łakomego to kolejna strona z dzienników, których widz nie jest w stanie literalnie odczytać. Każdy z nich naznaczony jest historią, obciążony wspomnieniami o innej wadze.

Galeria Starter
ul. Andersa 13, Warszawa
otwarcie: 23.09.2011, godz. 17:00 - 22:00

  • ( ... )
  • Wystawy

    Fundacja Sztuki Polskiej ING nie tylko bardzo chętnie wypożycza swoje zbiory na wystawy w kraju i zagranicą, ale angażuje się także w organizację wystaw polskiej sztuki współczesnej.

    ( ... )
Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.