Zuzanna Janin

UR. 1964, Warszawa

Artystka eksperymentuje z tworzywami, również tak niezwykłymi jak wata cukrowa czy mgła, które stają się dla niej materiałem rzeźbiarskim. Oprócz rzeźby zajmuje się tworzeniem instalacji, wideoinstalacji, fotografuje, jest performerką. Jej twórczość wywodzi się z tradycji konstruktywizmu i minimalizmu, zdecydowanie jednak przełamanych przez emocje i poetycką wyobraźnię. Janin od 2005 roku współprowadzi galerię lokal_30 przy ulicy Foksal w Warszawie, a od 2010 roku również lokal_30warszawa_londyn w Londynie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w ramach stypendium w ECAV – Ecole Cantonale d’Art du Valais, Sierre. Prace artystki pokazywane były m.in. na Biennale w Stambule (1992), Biennale w Sydney (1993), Biennale w Liverpoolu (1998), FOKUS Łodź Biennale (2010).

Idź za mną, zmień mnie, już czas (I), (II)
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Zuzanna Janin

Idź za mną, zmień mnie, już czas (I), (II)

1997 / c-print, pleksi / 200 x 70 x 8 cm / nr 0021 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Głównymi tematami prac Zuzanny Janin są przemijanie i pamięć. Powracają one w cyklu fotoinstalacji „Idź za mną, zmień mnie, już czas”. Fotografie postaci nałożone na siebie i zalaminowane tworzą mglistą, rozmytą przestrzeń, na poły rzeźbiarską, na poły fotograficzną. Pracę Janin można interpretować jako próbę pokazania łańcucha pokoleń i zapis upływającego czasu w jego ludzkim wymiarze. Jednocześnie częścią tej instalacji staje się sam widz – odbicie oglądającego wpisuje się w jej strukturę. „Idź za mną, zmień mnie, już czas” jest kolejnym cyklem, w którym artystka wykorzystała laminat – wcześniej w tworzywie zatapiała to, co związane z cielesnością: włosy, fragmenty paznokci, krew.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.