Zbigniew Rogalski

UR. 1974, Dąbrowa Białostocka

Obrazy Rogalskiego oscylują pomiędzy abstrakcją a realizmem, ich tematem jest przede wszystkim badanie samego malarskiego medium. Artysta chętnie podejmuje problem percepcji i fizjologii widzenia, jego malarstwo pełne jest odniesień i gier z przestrzennymi złudzeniami. Rogalski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego obronił w 1999 roku. W latach 2000-2002 działał z Hubertem Czerepokiem w duecie Magisters. Wspólnie z nim zajmował się wówczas aranżowaniem absurdalnych zdarzeń, dokumentowanych później za pomocą fotografii i wideo. Rogalski brał udział w Biennale Site Santa Fe (2008). W 2006 roku Kunsthalle Mannheim zorganizowało jego wystawę indywidualną.

Euro
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Zbigniew Rogalski

Euro

2003 / olej, płótno / 150 x 200 cm / nr 0042 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Obrazy Zbigniewa Rogalskiego są jak zakreślenie własnego terytorium – nietykalnej sfery najważniejszych międzyludzkich emocji i związków. W jednej z takich enklaw rozgrywa się przedziwna scena – na dywanie powstała domowa manufaktura produkująca najprostszymi metodami banknoty euro. Dwoje ludzi (autoportret artysty oraz jego ówczesnej partnerki, a obecnie żony Karoliny) pieczołowicie kopiuje wzory na wyciętych kawałkach papieru. Malowanie o malowaniu jest w tym przypadku również malowaniem o fałszowaniu. Banknoty są pretekstem, bo Rogalski lubi przede wszystkim opowiadać o samych malarskich powinnościach.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.