Wojciech Bąkowski

UR. 1979, Poznań

Tunele, pomieszczenia, wnętrza, w tym wnętrze głowy – to motywy powracające w twórczości Wojciecha Bąkowskiego. Filmy animowane, ktore tworzy, przypominają hipnotyczne wizje; są prywatnymi, ultrasubiektywnymi wypowiedziami utrzymanymi w charakterystycznej, „brudnej” estetyce. Wojciech Bąkowski – obok m.in. Radka Szlagi, Piotra Bosackiego i Magdaleny Starskiej – należy do poznańskiego kolektywu Penerstwo. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Działa nie tylko w przestrzeni animacji, tworzy audioperformance, rysunki, grafiki. Dyplom w pracowni audioperformance prof. Leszka Knaflewskiego i aneks w pracowni animacji prof. Hieronima Neumana obronił w 2005 roku. Jest liderem grup muzycznych KOT i Czykita. Należy do stowarzyszenia PINKPUNK. Laureat konkursu Spojrzenia 2009.

Wojciech Bąkowski

Problemy ze wstawaniem

2009 / non camera film, taśma BetaCam / / nr 0109 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

„Problemy ze wstawaniem” to neurotyczna miniatura poświęcona bezsenności" – pisał o pracy artysty Michał Lasota, kurator. „Ulubione zabiegi artysty: zabrudzenie, „zmulenie”, pozorna niezdarność i surowość, osiągają tutaj apogeum i służą przestrojeniu uwagi i wrażliwości widza. W zdegenerowanej estetyce błyszczą inteligentne skróty wzięte jakby z rysunku satyrycznego, a także chwyty malarskie. Używając absolutnie minimalnych środków, Wojtek buduje przekonujący subiektywny świat obdarzony dużą autonomią wobec dominującego nad nim Dorosłego, Racjonalnego i Moralnego Świata. To małe królestwo proklamujące wolność. Ta alternatywna realność ma naturę podobną do dziecinnych fantazji, dlatego nie potrzebuje innego uzasadnienia niż wewnętrzna spojność. Bąkowski tworzy świat hiperrealistyczny, obojętny na psychologię i socjologię, nie stylizuje, ale autentycznie kreuje go w całości."

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.