Wilhelm Sasnal

UR. 1972, Tarnów

Inspiracją dla malarstwa Sasnala są zdjęcia – własne lub prasowe – internet, telewizja, ulica, historia, muzyka, fizjologia widzenia. Tworzy również rysunki i komiksy, najczęściej o tematyce autobiograficznej, kręci krótkie filmy na taśmach 8 i 16 mm, w większości poetyckie obrazy bez fabuły, w których ważnym elementem jest muzyka. Jego obrazy znajdują się w prestiżowych prywatnych i publicznych kolekcjach (m.in. w nowojorskiej MoMA, Salomon R. Guggenheim Museum, Tate Modern w Londynie czy Centre Pompidou w Paryżu). W 2006 roku zdobył europejską nagrodę artystyczną Vincenta Van Gogha. Studia rozpoczynał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, skąd przeniósł się na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1999 roku w pracowni prof. Leszka Misiaka. Współtworzył Grupę Ładnie.

bez tytułu (słoiki)
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Wilhelm Sasnal

bez tytułu (słoiki)

1999 / olej, płótno / 100 x 100 cm / nr 0028 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0 1/ 2 Wróć
Opis pracy

Wilhelm Sasnal przedstawia zagadkową scenę. Być może to typowa wytwórnia słoików, być może – co sugerują białe kitle pracownic – fabryka środkow chemicznych. Skrótowy sposób malowania, ślady po pociągnięciach pędzla oraz uproszczona kolorystyka sugerują zabieg dokumentalny, a nie usilne budowanie narracji. Świat składa się z nieskończonej ilości kuszących, tajemniczych obrazów. W jednym z wywiadów Sasnal tłumaczył: "Znajduję bardzo dużo pretekstów do malowania. Mam z tym problem, żeby wszystkiemu nie ulegać. Czuję się niezwykle podatny na obrazy. (...) Teraz bardziej koncentruję się na procesie malowania, ale to nie znaczy, że tego nie porzucę na rzecz szybkich, powierzchownych obrazów."

bez tytułu (księżyc)
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Wilhelm Sasnal

bez tytułu (księżyc)

1999 / olej, płótno / 60 x 80 cm / nr 0029 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0 2/ 2 Wróć
Opis pracy

Malarski świat Wilhelma Sasnala już dawno temu przestał być światem oczywistym. Jego obrazy sięgają głęboko w pamięć – nie tylko indywidualną, ale i zbiorową pamięć historyczną. Twórczość ta ma siłę anarchistycznego manifestu. Na obrazie „Księżyc” malowanym na podstawie archiwalnego zdjęcia dokumentującego podbój przestrzeni kosmicznej wyczuwamy powagę „wielkiego kroku ludzkości”. Malarz upodobał sobie utrwalanie na płótnie historycznych zdarzeń i przekazywanie ich w enigmatycznej, niejednoznacznej formie. Widoczne ślady pociągnięcia pędzla i redukcja motywów sugerują, że „Księżyc” jest pracą dokumentalną, powstającą podobnie do fotograficznego obrazu.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.