Tomasz Kowalski

UR. 1984, Szczebrzeszyn

Tomasz Kowalski wykorzystuje klasyczne rozwiązania kompozycyjne i tematy malarskie – sięga po nie i do tradycji renesansu, i do prac surrealistów. Chętnie postarza swoje prace i korzysta ze starych materiałów, wywołując wrażenie, że jego obrazy powstały poza czasem. Historię malarstwa artysta przefiltrowuje przez własny, autorski język kojarzący się z rzeczywistością snu, pełen wyszukanych metafor, operujący detalem. Kowalski jest absolwentem Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. Debiutował w 2006 roku w krakowskiej galerii Nova. Jego prace można było oglądać na indywidualnych wystawach w galerii Pies w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze oraz w berlińskiej galerii carlier gebauer.

bez tytułu
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Tomasz Kowalski

bez tytułu

2008 / olej, płótno / 210 x 170 cm / nr 0091 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

„Zmyślony obraz zawiera własną prawdę” – na ten cytat z Giordana Bruna artysta powoływał się w jednym z wywiadów, komentując swoje malarstwo. To trafne podsumowanie dotychczasowej twórczości Kowalskiego, na którego obrazach toczą się niezwykłe opowieści. Praca znajdująca się w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING jest pełna tajemnic. Być może postać na obrazie to duch Charles’a Blondina, najsłynniejszego linoskoczka świata, który jako pierwszy przeszedł po linie nad wodospadem Niagara? Roślinność wije się z góry do dołu płótna, akrobata balansuje na jednej ręce, na dole widać atramentową ciemność. Scena pełna jest napięcia. Widz mimowolnie czeka na to, jaki będzie finał przedstawionych na płótnie akrobacji. Kulminacja może nastąpić tylko w wyobraźni.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.