Tomasz Ciecierski

UR. 1945, Kraków

Obrazy Tomasza Ciecierskiego są przewrotnym, a przy tym wnikliwym „traktatem o malarstwie”. Artysta konstruuje swoje prace z wielu fragmentów płótna lub papieru, zamienia obrazy w patchworkowe struktury. Jego malarstwo pełne jest zestawień rożnych formalnie elementow – od figuralnych po abstrakcyjne. W obrazach Ciecierskiego nie ma jednego punktu widzenia i jednej rzeczywistości wizualnej. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej obronił w 1971 roku. W latach 1972-1985 był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 i 1983 roku przebywał jako stypendysta w Stedelijk Museum w Amsterdamie, a w latach 1990-1991 w Musée d’Art Contemporain w Nîmes. Brał udział w 19. i 22. Biennale w São Paulo (1987 i 1994) oraz Documenta 9 w Kassel (1992).

Celeste 414
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Tomasz Ciecierski

Celeste 414

2000 / olej, płótno / 103 x 107 cm / nr 0030 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

„Celeste 414” to pejzaż złożony z wielu mikropejzaży. Obraz przypomina zbior zdjęć z podroży lub pocztówek, z których ułożono sentymentalną kompozycję. Poszczególne części pracy zachodzą na siebie, fragmenty czystego nieba sąsiadują z pospiesznie „zapisaną” teatralną grą świateł na horyzoncie. Czerpanie z fotografii – zabieg, który często stosuje Tomasz Ciecierski – jest dla niego jednym ze sposobów na analizę i dekonstrukcję malarstwa. Artysta deklaruje: „Ja po prostu chcę, żeby to ciągle było malowanie, żeby to było o malowaniu i o procesie malowania, nakładania. Nie ma takiego punktu, do którego dojdę i potem już można umierać. Dla mnie to właściwie ciągle jest nieokreślone, być może dlatego maluję i ciągle podchodzę do tego samego, ale z rożnych stron”.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.