Stanisław Fijałkowski

UR. 1922, Zdołbunów na Wołyniu

Jako swojego najważniejszego nauczyciela Fijałkowski wskazuje Władysława Strzemińskiego. Twórczość Fijałkowskiego, zwłaszcza tę z drugiej połowy lat 50., ukształtowała również fascynacja dorobkiem Pabla Picassa. Artysta zajmuje się nie tylko malarstwem i grafiką, przetłumaczył również na język polski pisma teoretyczne Wassilego Kandinskiego. Fijałkowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w pracowni graficznej Ludwika Tyrowicza obronił w 1951 roku. W latach 1947-1993 pracował na macierzystej uczelni, gdzie w 1983 roku zdobył tytuł profesorski. Wykładał gościnnie na artystycznych uczelniach w Mons, Marburgu i Giessen. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo (1969) i na Biennale w Wenecji (1972).

Obraz dla Walerii
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Stanisław Fijałkowski

Obraz dla Walerii

1993 / olej, płótno / 116 x 85 cm / nr 0019 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Malarstwo Stanisława Fijałkowskiego jest lapidarne, poetyckie i instynktowne. Dominują w nim zgeometryzowane abstrakcyjne formy; obrazy artysty silnie przy tym zaznaczają wątki duchowe. Nie zdradzają zainteresowania materialnością, zamiast tego pokazują widzowi, że świat nie kończy się na przedmiotach i sprawach praktycznych. Taki jest między innymi intymny cykl „Obrazow dla Walerii”, ktory Fijałkowski poświęcił swojej żonie. Przestrzeń i metafizyczność obrazu jest budowana przez światło. Pastelowe, zmierzające do monochromu płotno to mikrokosmos otwarty na interpretacje. Możliwość subiektywnego odczytania jest rownie ważna co harmonia, efekty kolorystyczne i kompozycja.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.