Sławomir Pawszak

UR. 1984, Warszawa

Malarstwo Pawszaka jest antynarracyjne. Artysta unika opowiadania historii, zamiast tego koncentruje się na jednym lub kilku szczegółach. Jednocześnie jego prace nie są abstrakcyjne – plamy, relacje kolorów, kompozycje form mają bardzo konkretny wyraz. W centrum zainteresowania artysty znajduje się po prostu samo malarstwo. Pawszak tworzy również filmy wideo i instalacje przestrzenne, między innymi makiety miejsc dla niego ważnych. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obronił w pracowni Leona Tarasewicza. Jego prace były pokazywane m.in. na NADA Art Fair w Miami.

bez tytułu
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Sławomir Pawszak

bez tytułu

2008 / olej, płótno / 110 x 150 cm / nr 0098 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0 1/ 2 Wróć
Opis pracy

„Sławek Pawszak postawił sobie ambitny cel: zrobić coś nowego w malarstwie, a przynajmniej odświeżyć sytuację, oczyścić pole malarskiego dyskursu, wywikłać malarstwo z uwikłań i kontekstów, którymi malarstwo obrosło tak, że – zdaniem artysty – w ogóle już go nie widać” – pisał o twórczości artysty Stach Szabłowski. W swojej praktyce Pawszak postanowił poprzestać na fragmencie, wycinku rzeczywistości. Artysta twierdzi, że częstokroć jedynie fragment jest prawdziwym pretekstem do rozpoczęcia pracy; tylko konwencja jest powodem, dla którego obrasta on później w inne zbędne elementy.

bez tytułu
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Sławomir Pawszak

bez tytułu

2008 / olej, płótno / 110 x 150 cm / nr 0099 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0 2/ 2 Wróć
Opis pracy

„Nie chciałbym, żeby namalowane przeze mnie fragmenty próbowano w jakikolwiek sposób identyfikować, bo cała moja praca polega właśnie na ukazaniu tego, że rzeczywistość składa się tak naprawdę z – nazwijmy to – abstrakcyjnych form, które zlepiają się w większe całości. Wszystkie moje obrazy stanowią zachętę do spojrzenia na rzeczywistość z nieco większym dystansem, w oderwaniu od tego, co już o niej wiemy" w jednym z wywiadów mówił Sławek Pawszak. Jego malarstwo pozwala przedstawionym „fragmentom” dryfować w nieokreślonej przestrzeni białych płócien. Widz nie powinien próbować odgadywać, czym są przedstawione szczegóły, ale podążyć za malarskością motywu.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.