Przemysław Matecki

UR. 1976, Żagań

Malarstwo Mateckiego nie mogłoby się obyć bez codziennych, popularnych obrazów – przede wszystkim wizerunków z kolorowych gazet. Artysta wynajduje je, a następnie wtapia w swoje płótna, zestawia ze sobą lub dokonuje na nich malarskich interwencji. Tę twórczą metodę stosuje również wobec zwykłej fotografii, między innymi prywatnych archiwów nieznanych mu osób. Matecki jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2006 roku jego wystawę zorganizowało zielonogórskie BWA, nowe prace artysty w 2009 roku pokazała galeria Raster. Od 1994 roku Matecki współtworzy formację muzyczną Płetwonurki Szczurki.

bez tytułu
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Przemysław Matecki

bez tytułu

2007 / papier, olej, płótno / 89 x 88 cm / nr 0090 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

„Biorąc za punkt wyjścia wydzieliny i śmieci (również w sensie dosłownym) współczesnej kultury wizualnej i materialnej, Matecki wytwarza malarskie byty – obrazy, obiekty, instalacje – o najwyższym stopniu wyrafinowania” – głosił tekst towarzyszący wspólnej wystawie Mateckiego i Pawła Susida w galerii Pies w Poznaniu (później pokazanej w warszawskim Rastrze). Nie wiadomo, skąd pochodzi zdjęcie zatopione w gęstej różowej farbie – może jest to fragment komiksu, a może ilustracja z magazynu dla kobiet? W sztuce Mateckiego nie chodzi jednak o zgadywanie „co jest na obrazku”, ale o efekty formalne – w tym przypadku jest to między innymi zderzenie szczegółowego wizerunku zdjęcia z grubą fakturą farby.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.