Paweł Susid

UR. 1952, Warszawa

Od połowy lat 80. Paweł Susid tworzy obrazy geometryczne, nieprzedstawiające. Wykorzystuje w nich szablonowe napisy, które są osobistymi komentarzami do tradycji malarskiej i współczesnego obiegu sztuki. „Coś dawno nie widziałem cię na wystawie sztuki współczesnej”, „Maluję obrazy nawet drugi raz, jeśli są ładne” – to tylko niektóre z nich. Artysta jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1978 roku w pracowni prof. Tadeusza Dominika, wraz z aneksem z litografii u prof. Mariana Rojewskiego. W latach 1984-1992 prowadził Galerię Młodych na warszawskich Bielanach. Od wielu lat jest pedagogiem, obecnie pracuje na macierzystej uczelni w pracowni Przestrzeni Malarskiej na wydziale Nowych Mediów i Scenografii, na zaproszenie prof. Leona Tarasewicza.

Stażewski i Strzemiński mylą mi się
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Paweł Susid

Stażewski i Strzemiński mylą mi się

1988 / akryl, spray, płótno / 60 x 60 cm / nr 0038 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

"W pewnym momencie nabrałem niechęci do wszelkiego rodzaju przedstawiania ludzi i rzeczy. Każde konkurowanie z fotografią i filmem za pomocą deformującej wszystko ręki wydało mi się wówczas pretensjonalne. Postanowiłem malować obrazy za pomocą prostych form i wyrażonej słowami treści" opowiada o swoich geometrycznych obrazach Paweł Susid. I dodaje, komentując konkretne płótno z kolekcji: "Obraz z tekstem „Stażewski i Strzemiński mylą mi się” namalowałem w celu potwierdzenia swojej metody komunikowania się z widzem." W kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING znajduje się jedna z jego wczesnych wersji, inne są w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolekcjach prywatnych. "Obraz żyje już własnym życiem. Wiem z licznych pytań i wypowiedzi na jego temat, że spełnia inne jeszcze zadania i rozumiany jest na wiele sposobów" - dodaje Susid.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.