Paweł Jarodzki

UR. 1958, Wrocław

Na początku lat 80. Paweł Jarodzki wraz z Ewą Ciepielewską, Bożeną Grzyb, Arturem Gołackim i Andrzejem Jarodzkim zaczął wydawać fanzinowy magazyn „LuXuS”, zakładając grupę o tej samej nazwie. Na siermiężność stanu wojennego i szarość polskich ulic kolektyw odpowiadał ironią i estetyką zaczerpniętą z nurtu pop-art. Twórczość Jarodzkiego jest silnie związana z założeniami i dorobkiem LuXuSu – to sztuka oparta na pastiszu, operująca językiem kultury masowej, wykorzystująca kolażową formę. Jarodzki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom w pracowni malarstwa Konrada Jarodzkiego i Leszka Kaćmy obronił w 1984 roku. Prowadzi pracownie rysunku i multimediów na macierzystej uczelni, jest koordynatorem programu galerii BWA Awangarda we Wrocławiu.

Go!
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Paweł Jarodzki

Go!

2008 / akryl, płótno / 100 x 80 cm; 40 x 40 / nr 0078 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Od lat 80., kiedy współtworzył grupę LuXuS, Paweł Jarodzki nieprzerwanie inspiruje się estetyką kultury popularnej. Artysta przekłada popkulturę na język malarstwa i dekonstruuje jej przekazy – stosuje szablon i kolaż, nakładając na siebie kilka rożnych obrazów. W jego pracach kluczowy jest tekst, który często zostaje tak wpleciony w kompozycje, by komentować przedstawienie. W przypadku obrazu „Go!” tekst mógł zostać zaczerpnięty z radiowego przeboju. W konfrontacji z trzema elementami pracy – dziewczyną na basenowej trampolinie, samochodem i chmurą atomowego wybuchu – hasło podpowiada szereg ciekawych odczytań.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.