Paulina Ołowska

UR. 1976, Gdańsk

Cechą szczególną twórczości Pauliny Ołowskiej jest dystans i fascynacja sztuką minionych dekad: awangardą, dadaizmem, pop-artem, a także sztuką użytkową lat 60. i 70. Tę postawę artystka demonstruje w pracach malarskich, instalacjach, wideo, performansach i happeningach. Absolwentka School of the Art Institute of Chicago (SAIC), a następnie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendystka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze (1988), Centro de Art Communication Visual (Arco) w Lizbonie (1998/1999), Center of Contemporary Art w Kitakyushu (1999/2000) i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (2001/2002). W 2003 roku brała udział w międzynarodowej wystawie na Biennale Sztuki w Wenecji, jak również Biennale w Stambule (2005) oraz w Berlinie (2008).

Wspomnienie lata
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Paulina Ołowska

Wspomnienie lata

1999 / olej, płótno / 182 x 122 cm / nr 0050 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Dziewczęca sylwetka na pastelowym tle, z sukienką i włosami rozwianymi delikatnym wiatrem, oddaje nastrój starych magazynów z modą, euforię wakacyjnych podroży i młodzieńczych marzeń. Inspiracją do powstania tej pracy były fotografie mody z popularnego w latach 60. magazynu „Ty i Ja”. Według artystki lansował on optymistyczną wizję świata w sposob nieprzystający do gwałtownych czasów. To jeden z najbardziej uwodzicielskich polskich obrazów, jakie powstały pod koniec lat 90. – beztroski, ale i sentymentalny; kuszący i bardzo melancholijny.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.