Marek Sobczyk

UR. 1955, Warszawa

W latach 1982-1992 Marek Sobczyk współtworzył legendarną malarską Gruppę. Brał udział w niemal wszystkich jej wystąpieniach i akcjach, współredagował pismo „Oj dobrze już”. W drugiej połowie lat 80. zaczął tworzyć ekspresyjne kompozycje figuralne o bogatej kolorystyce i fakturze materiałów. Istotną rolę w jego obrazach odgrywa tekst, niekiedy rymowany, który staje się głównym tematem malarskiej kompozycji. Artysta zajmuje się również grafiką wydawniczą i reklamową, od 1991 roku współpracuje z Piotrem Młodożeńcem w ramach grupy artystycznej Zafryki. Opublikował dwie książki z zakresu teorii sztuki – „Kurs sublimacji” i „Kurs abstrakcji”. Sobczyk jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1980 roku w pracowni profesora Stefana Gierowskiego.

Co? Światło. Czym? Ironią.
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Marek Sobczyk

Co? Światło. Czym? Ironią.

2000 / tempera jajkowa, płótno / 180 x 230 cm / nr 0034 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

„Co? Światło. Czym? Ironią” to śmiała próba sportretowania palety malarskiej. W górnej partii wielobarwnej kompozycji umieszczony został napis z listą użytych w obrazie kolorów. Pod nim znalazły się barwne, ciemniejące ku dołowi pola, tylko umownie zgadzające się z wcześniejszym opisem. Zabieg, którego dokonał Marek Sobczyk, podkreśla rozbieżność pomiędzy kategoriami opisu malarstwa a tym, co faktycznie rejestruje ludzkie oko. Klasyczne wymiary analizy i interpretacji sztuki już się przeżyły – dowodzi artysta w charakterystyczny dla siebie ironiczny sposób.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.