Łukasz Surowiec

UR. 1985, Rzeszów

Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktorant na Wydziale Sztuki krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Wcześniej studiował w Poznaniu oraz w Berlinie na Universität der Künste. Artysta interdyscyplinarny, zdeklarowany jako twórca zaangażowany społecznie. O części jego działań trudno mówić jako o działaniach stricte artystycznych, ponieważ noszą one znamiona działania realnie prospołecznego, wymierzonego w przestrzeń publiczną, przeciwko podziałom ekonomicznym i nierówności praw.
W ramach swojego twórczego aktywizmu zrealizował m.in. „Skup Łez” (wspólnie z Alicją Rogalską), projekt „Poziomica” w poznańskiej Galerii Arsenał (próbę zrównania płac wszystkich pracowników galerii), mural „Tato, nie płacz” na katowickim familoku (zaakcentowanie problemu bezrobocia na Górnym Śląsku) oraz szereg innych działań związanych ze zmarginalizowanymi grupami w polskim społeczeństwie.
Mieszka i pracuje w Bytomiu.

 

Łukasz Surowiec

Dar dla Boga

2012 / blu-ray / 5'23'' / nr 0154 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja    Wróć
Opis pracy

W roku 2012 Łukasz Surowiec został zaproszony przez organizatorów jednego z trójmiejskich festiwali do partycypowania w edycji, której hasłem przewodnim miał być kurort. Artysta wystąpił z projektem, w którym chciał zorganizować dla kilku bezdomnych wakacyjny wyjazd do Sopotu. Organizatorzy odmówili jego realizacji, sugerując, by zaproponował coś „mniej kontrowersyjnego”. Surowiec w ramach swojego wynagrodzenia festiwalowego zakupił sztabę złota, którą rozbił i rozsypał na sopockiej plaży.
Praca miała być gorzkim komentarzem w kierunku organizatorów, których interesował przede wszystkim promocyjno-wizerunkowy, a nie sprawczy aspekt sztuki. W interpretacji, która idzie nieco dalej – to krytyczny głos skierowany w stronę instytucji kultury, sensu ich działań i deklaracji w odniesieniu do sztuki zaangażowanej. 

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.