Łukasz Korolkiewicz

UR. 1948, Warszawa

Prace malarskie Korolkiewicza mają fotograficzną materię. Od połowy lat 70. artysta tworzy, odwzorowując rzucane na płótno diapozytywy; kiedy indziej podczas pracy nad obrazami wykorzystuje kompozycje ze zdjęć, szczególnie autoportretów. Krytyka widzi w nim kontynuatora polskich malarzy doby romantyzmu, ale i modernizmu. W swoich obrazach artysta niejednokrotnie ilustrował życie artystycznej bohemy Krakowa, ale też przemiany społeczne w Polsce, okres stanu wojennego i działania „Solidarności”. Korolkiewicz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1971 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. W połowie lat 70. przy malowaniu obrazow zaczął korzystać z fotografii, co robi do dziś. Od lat 80. prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Wzornictwa na macierzystej uczelni.

Pasmo popiołu
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Łukasz Korolkiewicz

Pasmo popiołu

1997 / olej, płótno / 136 x 190 cm / nr 0051 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Obrazy Łukasza Korolkiewicza porównuje się do tajemniczych malarskich kreacji, jakie tworzyli mistrzowie polskiego modernizmu Józef Mehoffer czy Jacek Malczewski. „Pasmo popiołu” to jeden z przykładów takiej niedzisiejszej strategii. Tytuł obrazu zwodzi widza. Artysta sugeruje, że widzimy wstęgę popiołu rozsypanego na leśnej drodze, intuicja podpowiada, że chodzi raczej o wartki strumień... Miękkie plamy mchu, trawy i światła układają się w niemal abstrakcyjny wzór. Kąt, pod jakim przyglądamy się tej scenie, sprawia, że widz ma wrażenie, iż obraz „płynie” ku niemu. Przedstawiając kobiecą postać, artysta konfrontuje widza z tematami dorastania i budzącej się seksualności. To wątki, które często powracają w pracach Korolkiewicza.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.