Leon Tarasewicz

UR. 1957, Waliły na Białostocczyźnie

Debiutował w 1984 roku wystawą w warszawskiej Galerii Foksal, z którą związany jest do dzisiaj. W swojej twórczości kategorycznie odrzucił wszelką aluzyjność dzieła, unika okołomalarskiej „literatury”, nie nadaje też obrazom tytułów. W ostatnich latach Leon Tarasewicz tworzy obrazy totalne – jego environment malarskie opanowują całą przestrzeń galerii. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1984 roku w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Od 1996 roku prowadzi pracownię malarstwa na macierzystej uczelni. Reprezentował Polskę na 49. Biennale w Wenecji. Otrzymał Paszport „Polityki” (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich.

bez tytułu (pomarańczowo-niebieski)
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Leon Tarasewicz

bez tytułu (pomarańczowo-niebieski)

2000 / akryl, sklejka / 190 x 800 cm / nr 0023 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

„Moim marzeniem jest, by obrazy przejęły kontrolę nad odbiorcą w taki sposób, by jego otoczenie przestawało istnieć, wtedy obraz, nieograniczony żadnymi ramami, mógłby się bez przeszkód rozrastać, wciągając odbiorcę” – pisał artysta w jednym z komentarzy do swoich prac. Obrazy Tarasewicza nie mają ram i choć ten znajdujący się w zbiorach Fundacji ma określony rozmiar – 190 na 800 cm – to jednak jest równie „totalny” jak monumentalne przestrzenne realizacje artysty. Obraz reaguje na ruch widza, zmieniając kolor z niebieskiego na pomarańczowy w zależności od tego, z której strony jest oglądany. Sensualne odczucie wzmacnia silna fakturalność obrazu. To właśnie głębokie regularne bruzdy, oprócz koloru, są narzędziem do budowania iluzjonistycznego, ale i zmysłowego malarstwa Tarasewicza.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.