Jarosław Fliciński

UR. 1965, Gdańsk

Malarz posługuje się prostymi, współgrającymi ze sobą kolorystycznie płaskimi motywami, takimi jak: koła, linie, seryjnie powielane rozety i gwiazdy. „Odwołując się do uświęconych kanonów modernizmu, sprowadza elementy widzianego świata do gry zgeometryzowanych form i podstawowych barw” – pisała o Flicińskim Anda Rottenberg. Artysta tworzy obrazy na płótnie, a także malarskie instalacje, które wykorzystują architekturę przestrzeni galeryjnych. Fliciński studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Brał udział w kilku programach typu artist-in-residence, m.in. w Marfie w Teksasie z ramienia Chinati Foundation w 2002 roku. W tym samym roku był laureatem nowojorskiej nagrody Arts Link Foundation.

Skoki do wody III/46 94.9.29
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Jarosław Fliciński

Skoki do wody III/46 94.9.29

1994 / olej, płótno / 230 x 180 cm / nr 0063 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Dynamikę „Skoków do wody” budują wewnętrzne rytmy. Ten pozornie nieprzedstawiający obraz zwraca się do odbiorcy siłą geometrycznego porządku. Jego głównym tworzywem jest kratownicowa siatka; można w niej dostrzec dalekie echo wzoru basenowych kafelków. Kompozycja odwołuje się do myślenia minimalistycznego, w pracy widoczne są także ślady fascynacji tradycją op-artu. Płotno jest dowodem, że malarstwo Jarosława Flicińskiego to nie tylko intelektualna gra o przestrzeni, ale też sztuka, która domaga się zaangażowania odbiorcy, którą współtworzy jego spojrzenie i odbiór.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.