Elżbieta Jabłońska

UR. 1970, Olsztyn

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1995 roku obroniła dyplom. Obecnie wykładowczyni w Zakładzie Rysunku na macierzystej uczelni. Laureatka pierwszej edycji konkursu Deutsche Banku Spojrzenia w 2003 r. Przez teoretyków klasyfikowana jako twórczyni zaliczana do nurtu (post-)feministycznego sztuki krytycznej; natomiast sama artystka posługuje się hasłem „obracania gniewu w śmiech”. Jej twórczość odnosi się do statusu współczesnych kobiet – ich roli czy powszechnie podtrzymywanych stereotypów. Niezależnie od medium, w jakim artystka się wypowiada – są to prace przepełnione humorem, kameralne i życzliwie odnoszące się do człowieka.
Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.

Gry domowe
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Elżbieta Jabłońska

Gry domowe

2003 / c-print / 130 x 264 cm / nr 0065    Wróć
Opis pracy

Pracę „Gry domowe” Elżbiety Jabłońskiej należy odczytywać na kilku poziomach znaczeń. Na poziomie podstawowego rozpoznania ikonograficznego – artystka nawiązuje do wizerunków Madonny z Dzieciątkiem; natomiast jej kostium przynależy już do innej tradycji przedstawieniowej – współczesnego popkulturowego superherosa. Współistnienie tych dwóch motywów w jednej postaci sugeruje pewnego rodzaju paradoks – superherosi przynależą do porządku patriarchalnego; wytwarzają go i utrzymują swoimi muskułami w spandeksie W samej postaci biblijnej Madonny zawiera się interesująca sprzeczność – delikatność (tradycyjnie przynależna kobiecie) i odwaga (atrybut stereotypowo męski). Dodatkowo cechy, którymi odznacza się Madonna są charakterystyczne dla innej, równie głęboko osadzonej w zbiorowej świadomości postaci – mitycznej Matki Polki.
Artystka tworząc „Gry domowe” sięgnęła do osobistych doświadczeń – zarówno jako matki, jak i obserwatorki codziennych oczekiwań wobec Matek.  
                                                                                                                                                                                                                                                 

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.