Basia Bańda

UR. 1980, Zielona Góra

Obrazy Basi Bańdy wyróżnia format. Artystka sięga po płótna niewielkich rozmiarów i na nich tworzy swoje intymne, fantazyjne opowieści. W centrum jej zainteresowania znajduje się tematyka cielesności, fizycznego doświadczenia. Jej twórczość charakteryzuje silna redukcja motywów – Bańda zestawia je, tworząc proste narracje i minianegdoty, zazwyczaj spuentowane krótkimi tytułami. Zajmuje się również fotografią, tworzy obiekty. Bańda studiowała na wydziale malarstwa ASP w Poznaniu. Dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego obroniła w 2006 roku. Jest laureatką nagrody „Arteonu”, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Wiosna
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Basia Bańda

Wiosna

2009 / akryl, akwarela, płótno / 30 x 40 x 4 cm / nr 0107 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0 1/ 2 Wróć
Opis pracy

Długa i nieprzyjemna zima już minęła, pora schować czapki oraz szaliki i wyciągnąć z szafy wiosenną garderobę. Niewielki obrazek Basi Bańdy jest afirmacją wiosny i witalności. Umieszczoną w centrum postać oplata bujna roślinna wić, czarny prostokąt na jej oczach to metafora „zaślepienia wiosną”. Twórczość Bańdy ma cechy malarstwa symbolicznego, artystka koduje swoje przemyślenia i odczucia, czasem udaje nam się dotrzeć do źródeł tego kodu, ale bywa i tak, że sens pozostaje głęboko ukryty.

Dżungla
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Basia Bańda

Dżungla

2009 / akryl, akwarela, płótno / 70 x 70 x 4 cm / nr 0108 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0 2/ 2 Wróć
Opis pracy

Obraz powstał po długiej wakacyjnej podroży, którą Basia odbyła wraz ze swoim chłopakiem w 2009 roku. Powrót do kraju był momentem, w ktorym pojawiła się melancholia, tęsknota za egzotyką i cieplejszymi niż Polska miejscami – to wszystko odnajdziemy w „Dżungli”. Naga postać z koroną z bananów, bujna tropikalna roślinność i odpoczywające małpy składają się na wyobrażenie o idealnym miejscu na ziemi. Widz jest podglądaczem, palmowe liście i wysokie trawy stanowią barierę, której nie można przekraczać. Ten niedostępny, cudowny świat skąpany jest w słońcu.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.