Adam Jastrzębski

UR. 1980, Płock

Adam Jastrzębski, ur. w 1980 roku w Płocku. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka i pracuje w Warszawie. Znany jako Adam-X (realizacja w latach 2003-2008) oraz Ixi Color (od 2008). W latach 2003-2008 aktywnie działał jako twórca murali oraz vlepek. Od 2008 roku zrealizował w przestrzeni publicznej wiele projektów o charakterze efemerycznych interwencji, często połączonych z performance. Twórca autonomicznego języka sztuki, którego zasady nazywane są Vinylogosem i które prowadzą do powstania malarskich instalaci - vinylowców.

Akumulacja 1
This image, entitled Sharing Creative Works, by Creative Commons is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License.

Adam Jastrzębski

Akumulacja 1

2012 / folia samoprzylepna / 62.5 x 64.5 cm / nr 0126 Uznanie autorstwaUżycie niekomercyjneBez utworów zależnych Licencja 3.0    Wróć
Opis pracy

Praca "Akumulacja 1" należy do cyklu "Vinylowiec". Vinylowce to instalacje malarskie powstałe z folii samoprzylepnej wycinanej i łączonej zgodnie z zasadami języka formalnego, który opracował i rozwija Jastrzębski. Początków tego języka należy szukać w streetartowej vlepce, którą artysta rozwinął najpierw w tzw. implant, następnie w styl ośmiornicowy, by w 2007 roku przekształcić w vinylowiec. Powstające od najmniejszych części - kolorowych kropek - vinylowce rozrastają się zgodnie z ustalonym przez Jastrzębskiego regułami (dopuszczalny jest również przypadek - np. rzut kością). Zespół reguł, z których wynika forma poszczególnych vinylowców, to vinylogos. Vinylogos określa kolor, kierunek rozrostu, moment jego zakończenia. Każdy Vinylowiec to rodzaj niezależnego świata rządzącego się niezależnymi zasadami zapisanymi w formie kodu. W metodzie twórczej Jastrzębskiego, opartej na metodologii nauk biologiczmych i matematycznych, można doszukać się analogii z dociekaniami filozoficznymi na temat powstania i formy, jakie przybiera wszechświat.

Dodaj swoj adres e-mail
This page is licensed under a Creative Commons Attribution License.